Festiwal „Alleluja czyli Happy Day”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wokalista Mesayah, chór TGD, raper Tau – to gwiazdy koncertu galowego III Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Alleluja czyli Happy Day”.

Festiwal zaplanowany jest na 29 lipca w amfiteatrze „Kadzielnia” w Kielcach. Po raz pierwszy imprezie towarzyszą konkursy muzyczne o „Kryształową Barkę”. Pierwszą edycję przedsięwzięcia zorganizowano w Kielcach przed dwoma laty, przy okazji wizyty w diecezji kieleckiej pielgrzymów z całego świata, którzy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży. W kieleckim amfiteatrze można było wówczas posłuchać m.in. muzyki gospel.

fot: echodnia/swietokrzyskie

Wydarzenie – podobnie jak kolejne, ubiegłoroczne – okazało się wielkim sukcesem. Teraz przygotowano nową formułę – dwudniową, ogólnokrajową. Kielce chcą, by impreza weszła na stałe w kalendarz miasta. W sobotę, 28 lipca, na scenie Kieleckiego Centrum Kultury wyłonieni we wcześniejszych kwalifikacjach uczestnicy, będą rywalizowali w konkursie muzycznym o „Kryształową Barkę” w dwóch kategoriach: najlepsze wykonanie piosenki religijnej i utwór własny (oryginalny tekst i muzyka) o tematyce chrześcijańskiej. Zaprezentują się soliści, zespoły i chóry.

„Ogłosiliśmy konkurs, a rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się ponad stu wykonawców z całej Polski – poziom był tak bardzo wysoki, że mieliśmy duży problem, by wytypować po 15 wykonawców w każdej z kategorii” – ocenił reżyser i autor koncepcji artystycznej festiwalu, Leszek Kumański. W niedzielę, 29 lipca, w amfiteatrze „Kadzielnia” zaprezentują się laureaci konkursu, oraz tacy artyści jak m. in. wokalista Mesayah, raper Tau, chór TGD (Trzecia Godzina Dnia), zespoły Exodus15 i Anastasis, gitarzysta Piotr Restecki.

Mówić i śpiewać o Bogu
W opinii wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, udział w ubiegłych latach w imprezie wielu młodych ludzi pokazuje, „że polskie społeczeństwo, szczególnie młodzież, potrzebuje tego typu kultury”. „Potrzebuje mówić i śpiewać o Bogu, w radosny sposób dziękować mu za swoje życie” – podkreśliła. Duchowny ze Wspólnoty „Zarażę Cię Bogiem”, ks. Marcin Boryń (organizator kieleckich „Uwielbień na Rynku”) zauważył, że festiwal pomoże zwrócić uwagę, iż muzyka chrześcijańska nie jest muzyką niszową. Dodał, że ważne jest także stwarzanie młodym twórcom tego gatunku warunków do rozwoju.

Podczas festiwalu w Kielcach będą przebywali – na obozie formacyjnym – stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jak zapowiedział prezes fundacji ks. Dariusz Kowalczyk, będzie to około tysiąca osób (uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i uczniów szkół średnich), którzy także aktywnie włączą się w festiwal. Na scenie zaprezentuje się m.in. stworzony przez utalentowanych muzycznie stypendystów zespół „Tylko Ty”. Na festiwal obowiązują bezpłatne zaproszenia, które będą dystrybuowane m. in. przez kielecki magistrat i lokalne media. W poprzednich edycjach festiwalu w Kielcach wystąpili m.in. Mietek Szcześniak, Kasia Moś, Maleo Reggae Rockers, Gospel Joy.

Festiwal organizują: wojewoda świętokrzyski, prezydent Kielc i Duszpasterstwo Ogólne Diecezji Kieleckiej, we współpracy z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął biskup kielecki, Jan Piotrowski.

Festiwal „Alleluja czyli Happy Day”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze