Watykan ujawnia nieznane listy Pawła VI

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Paweł VI myślał o ustąpieniu z urzędu. Franciszek: „Czytałem te listy ze zdumieniem”. 

Paweł VI był nazywany „papieżem przełomu”, stał na czele Kościoła w latach 1963-1978. Jak wynika z opublikowanych dokumentów, od początku pontyfikatu liczył się z koniecznością ustąpienia z urzędu w przypadku „choroby albo innej poważnej przeszkody, która zgodnie z przewidywaniem uniemożliwi na długi czas pełnienie z dostateczną skutecznością” apostolskiego urzędu.

Potwierdzają to jego listy opublikowane przez „L’Osservatore Romano”. Listy, które wystosował papież Montini do watykańskiego sekretarza stanu i do dziekana kolegium kardynalskiego, zostały ujawnione w książce regenta Prefektury Domu Papieskiego księdza Leonardo Sapienzy, wydanej właśnie we Włoszech. Przedrukował je watykański dziennik w środowym wydaniu.

Trudna misja
Jak wyjaśnił autor książki, należący do grona najbliższych współpracowników Franciszka, to sam papież zachęcił go do ogłoszenia listów Pawła VI, a także opatrzył całość własnym komentarzem. Franciszek przyznał: „Ze zdumieniem czytałem listy Pawła VI, które wydają mi się pokornym i proroczym świadectwem miłości do Chrystusa i do jego Kościoła; kolejnym dowodem świętości tego wielkiego papieża”. Dodał: „W obliczu trudnej misji, jaka została mu powierzona, wobec kontestacji i społeczeństwa poddanego zawrotnej przemianie, Paweł VI nie uchyla się od swej odpowiedzialności. Tym, na czym mu zależy, są potrzeby Kościoła i świata. A papież sparaliżowany przez ciężką chorobę nie mógłby wystarczająco skutecznie wykonywać swego apostolskiego urzędu”. „Dlatego, w sumieniu i po dojrzałym namyśle, wskazuje swoją wyraźną wolę dla wyższego dobra Świętego Kościoła” – wyjaśnił Franciszek. Pontyfikat papieża Pawła przypadł na czasy Soboru Watykańskiego II, w którego przeprowadzeniu brał najbardziej bezpośredni i osobisty udział, a także na liczne napięcia międzynarodowe i w samym Kościele.

Paweł VI został beatyfikowany przez papieża Franciszka w 2014 roku. W październiku tego roku ma odbyć się kanonizacja papieża, który zamknął obrady Soboru Watykańskiego II.

Watykan ujawnia nieznane listy Pawła VI
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze