fot. PAP/Leszek Szymański

Franciszek: dziś jest czas misji i odwagi!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś jest czas misji i odwagi! – podkreślił Franciszek w rozważaniu podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Misyjnego, odbywającego się pod hasłem: „Kościół misyjny, świadek miłosierdzia”.

Franciszek nawiązując do Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza, w którym zastanawia się on nad swoim życiem apostoła całkowicie poświęconego misji wskazał na trzy okresy swej działalności: teraźniejszości, przeszłości i przyszłości podkreślając, że „misja Pawła okazuje się skuteczna, słuszna i wierna jedynie dzięki bliskości i mocy Pana, który uczynił go głosicielem Ewangelii wszystkim narodom”.

Nawiązując do obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Misyjnego, odbywającego się pod hasłem: „Kościół misyjny, świadek miłosierdzia” papież podkreślił, że w św. Pawle wspólnota chrześcijańska odnajduje swój wzór, będąc przekonana, że jest to obecność Pana czyni skuteczną pracę apostolską i dzieło ewangelizacji.

Franciszek zaznaczył, że doświadczenie Apostoła Narodów przypomina nam, że musimy zaangażować się w działalność duszpasterską i misyjną wiedząc, że zależy ona z jednej strony od naszych wysiłków, a z drugiej strony jest darem łaski. „To Duch Święty sprawia, że misja Kościoła w świecie jest skuteczna” – powiedział.

„Dziś jest czasem misji i odwagi!” – zaznaczył papież zwracając uwagę, że jest to czas odwagi, chociaż posiadanie odwagi nie oznacza gwarancji sukcesu. „Potrzebna jest nam odwaga do walki, niekoniecznie aby zwyciężyć; aby głosić, choć niekoniecznie nawracać. Potrzebna jest nam odwaga być alternatywą dla świata, jednak nie stając się polemicznymi czy agresywnymi. Potrzebna jest nam odwaga aby otworzyć się na wszystkich, nie umniejszając jednak nigdy absolutności i wyjątkowości Chrystusa, jedynego zbawiciela wszystkich. Potrzebna jest nam odwaga, aby oprzeć się niedowiarstwu, nie staja się jednak aroganckimi” – mówił Franciszek.

Na zakończenie papież wezwał: „Niech Maryja Panna, wzór Kościoła „wychodzącego” i uległego Duchowi Świętemu, pomoże nam wszystkim być, na mocy naszego Chrztu, uczniami- misjonarzami aby zanieść orędzie zbawienia całej rodzinie ludzkiej”.

tom, st (KAI) / Watykan

fot. Leszek Szymański/PAP

Zobacz także
Wasze komentarze