fot. EPA/TELENEWS

Franciszek jest już w Tajlandii! Początek pielgrzymki

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Franciszek przybył do Tajlandii. O godz. 12.30 (6.30 rano czasu polskiego) Airbus 330 włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wylądował na lotnisku w Bagkoku.

Motto wizyty w Tajlandii, która potrwa do 23 listopada związana jest z 350. rocznicą utworzenia pierwszego wikariatu apostolskiego w tym kraju brzmi: „Uczniowie Chrystusa, uczniowie misjonarze”. Jest to 32. podróż zagraniczna Franciszka w trakcie której odwiedzi jeszcze Japonię (od 23 do 26 listopada). W obu krajach katolicy stanowią mniej niż jeden procent społeczeństwa (wśród 69 milionów mieszkańców Tajlandii żyje tylko 300 tys. katolików).

>>> Papież spotka się ze swoją kuzynką

fot. EPA/TELENEWS

Na modlitwie u Matki Bożej Większej

O godz. 18.53 samolot Airbus 330 „Giovanni Battista Tiepolo” włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do stolicy Tajlandii. Przed opuszczeniem Watykanu Ojciec Święty spotkał się w Domu św. Marty z 10 osobami starszymi, którymi opiekują Małe Siostry Ubogich przy rzymskim kościele św. Piotra w Okowach. Towarzyszył im jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski. Na lotnisku papieża pożegnał m.in. bp Gino Reali, ordynariusz diecezji Porto-Santa Rufina, na terenie której położony jest port lotniczy. Wcześniej – zgodnie ze swoim zwyczajem – Franciszek udał się do Bazyliki Matki Bożej Większej. „Przed ikoną Salus Populi Romani modlił się o pomyślny przebieg rozpoczynającej się dziś podróży” – poinformował na swym koncie serwis vaticannews.

>>> Tajlandia: rozprowadzono wszystkie wejściówki na mszę z Franciszkiem

Spotkanie z dziennikarzami na pokładzie samolotu, fot. GREGORIO BORGIA

Spotkania i modlitwy

Lot trwał 11 godz. i 30 min, przebyty dystans to 9352 km. Oficjalny program papieskiej wizyty rozpocznie się jutro. W stolicy Tajlandii, Bangkoku papież spotka się m.in. z 92-letnim Sathitem Mahą Simaramem, najwyższym patriarchą buddyjskim, w świątyni Wat Ratchabophit i królem Vajiralongkornem – Ramą X. Ponadto papież spotka się z biskupami kraju, kapłanami katolickimi i zakonnikami, przedstawicielami innych kościołów i religii, a także chorymi i niepełnosprawnymi, na Stadionie Narodowym odprawi mszę, natomiast pod koniec wizyty w Tajlandii (w piątek wieczorem czasu lokalnego) w katedrze w Bangkoku planowana jest msza św. z udziałem młodych katolików. W sobotę rano Franciszek odleci do Japonii.

fot. EPA/GREGORIO BORGIA

Oficjalnym tłumaczem papieża będzie jego 77-letnia kuzynka s. Ana Rosa Sivori. Urodzona w Argentynie salezjanka mieszka i pracuje w Tajlandii od ponad 40 lat. Poza Tajlandczykami na spotkaniach z papieżem oczekiwani są też w Bangkoku katolicy z krajów sąsiedzkich – Laosu i Kambodży.

 

Galeria (4 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze