EPA/MAURIZIO BRAMBATTI / POOL

Franciszek: kluczowa w walce z pedofilią jest prewencja

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek wskazał zapobieganie jako najważniejszy sposób walki z pedofilią i wszelkimi nadużyciami w Kościele. Potrzebne jest „apostolstwo prewencji” – stwierdził w przesłaniu do uczestników spotkania w Meksyku na temat ochrony nieletnich.

W orędziu wideo, o którym poinformował w sobotę portal Vatican News, Franciszek podkreślił, że wszyscy znają „hańbę”, jaką spowodowały nadużycia w Kościele.

Papież mówił: jeśli ktokolwiek, kapłan, świecki czy biskup „uniemożliwia dziecku dotarcie do Jezusa, powinien zostać powstrzymany w swoim zachowaniu, upomniany, jeśli jest na to czas, albo ukarany, jeśli doszło do przestępstwa”.

„Zapobiegać, zapobiegać” – powtórzył Franciszek w orędziu po hiszpańsku. Jego zdaniem to jest klucz do tego, by nieletni nie padali ofiarami wykorzystywania.

Taki „system prewencyjny” ma „wielką wartość” – ocenił.

W Meksyku doszło do jednego z największych skandali pedofilskich w Kościele. To z tego kraju pochodził założyciel zgromadzenia Legioniści Chrystusa ks. Marcial Maciel Degollado, który przez kilkadziesiąt lat molestował nieletnich i seminarzystów, a także prowadził podwójne życie. Zmarł w 2008 roku. Bulwersujące szczegóły jego czynów nagłośniono na początku pontyfikatu Benedykta XVI, gdy papież ten nakazał mu życie w izolacji i pokucie.

16 lipca był w Meksyku dniem modlitwy za ofiary pedofilii w Kościele. Ogłosiła go Konferencja Episkopatu.

Zobacz także
Wasze komentarze