Fot. PAP/EPA/CESARE ABBATE

Franciszek reformuje Bank Watykanu

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek reformuje watykański bank, czyli Instytut Dzieł Religijnych IOR. Watykan ogłosił w sobotę dokument zawierający odnowiony statut tej instytucji finansowej, którego celem jest poprawa jej funkcjonowania i dostosowanie do wymogów czasów.

Jedną z najważniejszych nowości zawartych w opublikowanym dokumencie jest decyzja o powierzeniu kontroli nad kontami w banku „zewnętrznemu audytorowi”, którym może być osoba fizyczna lub firma. W statucie zapisano zatem to, co już praktykowane jest w IOR od dłuższego czasu, by dostosować jego działalność do obowiązujących międzynarodowych standardów w bankowości.

>>> Co kryją Tajne Archiwa Watykańskie?

Watykan wyjaśnił, że odnowienie statusu watykańskiego banku stanowi ważny krok w procesie jego dostosowania do takich norm, a także potwierdzenie jego „wierności podstawowej misji Instytutu Dzieł Religijnych”.

Przypomina się zarazem, że reformę IOR zapoczątkowano za pontyfikatu Benedykta XVI, a kontynuuje ją papież Franciszek. Jej zasadniczym celem jest zapewnienie tej instytucji finansowej, założonej w 1942 roku przejrzystości oraz wszystkich niezbędnych norm zapobiegających praniu brudnych pieniędzy. W przeszłości instytucja była uwikłana w finansowe skandale.

Zobacz także
Wasze komentarze