EPA/RICCARDO ANTIMIANI / POOL

Franciszek: świat potrzebuje teologii

„Potrzebujemy teologii, ponieważ wyzwania stawiane przez postęp technologiczno-naukowy – pomyślmy o sztucznej inteligencji – zmuszają nas dzisiaj, aby wspólnie zrozumieć, co jest ludzkie, co jest godne człowieka, co w człowieku jest nieredukowalne, ponieważ jest boskie, to znaczy obraz i podobieństwo Boga w Chrystusie” – stwierdził papież przyjmując delegację Międzynarodowej Sieci Stowarzyszeń Teologii Katolickiej.

Ojciec Święty przekazał jej tekst przemówienia, którego jednak nie wygłosił. Ta założona w 1996 r. organizacja składa się z 30 Towarzystw Teologii Katolickiej z całego świata i ma na celu zapewnienie globalnej platformy wymiany i wsparcia między Towarzystwami Teologii Katolickiej na całym świecie, a zwłaszcza na Globalnym Południu.

Na wstępie Franciszek zauważył, że teologia jest cenną nauką w aktualnej sytuacji nieustannie zmieniającego się świata, szczególnie w „wieloetnicznych społeczeństwach w ciągłej mobilności, z wzajemnymi powiązaniami różnych narodów, języków i kultur, które należy ukierunkować, z krytyczną świadomością, na budowanie współistnienia w pokoju, solidarności i powszechnym braterstwie oraz w trosce o nasz wspólny dom”.

Papież podkreślił, że „teologia jest cenną posługą kościelną”, zaznaczając, że „potrzebujemy teologii, ponieważ wyzwania stawiane przez postęp technologiczno-naukowy – pomyślmy o sztucznej inteligencji – zmuszają nas dzisiaj aby wspólnie zrozumieć, co jest ludzkie, co jest godne człowieka, co w człowieku jest nieredukowalne, ponieważ jest boskie, to znaczy obraz i podobieństwo Boga w Chrystusie”. Wskazał, iż teologia powinna być zdolna do towarzyszenia naukom ścisłym i wszelkiej wiedzy krytycznej. Zwrócił uwagę, że dla rozwoju teologicznego konieczna jest twórcza wierność tradycji, transdyscyplinarność i kolegialność. Zdaniem Ojca Świętego są to „podstawowe elementy powołania katolickiego teologa w sercu Kościoła”.

>>> Bulla na Jubileusz 2025: Rok Święty będzie nacechowany nadzieją [DOKUMENT]

EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA.

Franciszek zachęcił teologów do odkrywania właściwych dróg inkulturacji wiary, ponieważ tradycja „jest żywa i dlatego musi wzrastać, wcielając Ewangelię w każdym zakątku ziemi i we wszystkich kulturach”. Dodał, że „Ewangelia głosi wydarzenie Jezusa, który umarł i zmartwychwstał i jest mądrością życia dla wszystkich: jest wiedzą dla ludzkiej egzystencji, której światło wnika w całą rzeczywistość badaną przez nauki”.

Papież wspomniał również o transdyscyplinarności, która „nie jest modą chwili”, ale „wymogiem nauki teologicznej”, wezwanej do wsłuchiwania się w „odkrycia innych form wiedzy w celu pogłębienia doktryny wiary, oferując jednocześnie chrześcijańską mądrość dla ludzkiego rozwoju nauk”. Zaznaczył, że posługa ta wymaga zarówno kolegialności, jak i synodalności na drodze badań, ale także ponownego odkrycia sapiencjalnego charakteru teologii. Ojciec Święty przypomniał, że „Benedykt XVI słusznie prosił wszystkie nauki o poszerzenie granic racjonalności naukowej w sensie sapiencjalnym”, dodając, że „to poszerzenie musi mieć miejsce również w teologii, aby mogła być krytyczną wiedzą dla życia każdego człowieka i Ludu Bożego, łącząc naukę i cnotę, krytyczny rozum i miłość”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze