fot. EPA/REMO CASILLI

Franciszek: to kolejna pandemia. Pandemia społeczna

Do szczególnej modlitwy za rodziny dotknięte kryzysem, często wykorzystywane przez lichwiarzy, a także o nawrócenie tych ostatnich, dorabiających się na ludzkiej krzywdzie, modlił się dziś papież podczas Eucharystii transmitowanej przez media watykańskie z Domu Świętej Marty. W homilii Ojciec Święty podkreślił, że trzeba mieć więcej ufności w modlitwę Jezusa, wstawiającego się za nami u Ojca, niż naszych własnych modlitw.

Wprowadzając w liturgię Franciszek powiedział:

– W wielu miejscach można odczuć jeden ze skutków tej pandemii: wiele rodzin potrzebujących, głodujących i niestety pomaga im grupa lichwiarzy. To kolejna pandemia. Pandemia społeczna: rodziny ludzi, którzy mają codzienną pracę lub, niestety, pracę nierejestrowaną, którzy nie mogą pracować i nie mają jedzenia… z dziećmi. A potem lichwiarze biorą im to niewiele, co mają. Módlmy się za te rodziny, za liczne dzieci tych rodzin, za ich godność, a także módlmy się za lichwiarzy: aby Pan poruszył ich serca i je nawrócił – mówił Franciszek, wprowadzając w liturgię.

>>> Bp Galbas: nadzieja nie polega na naiwnym myśleniu, że to, co złe się skończy i będzie dobrze [ROZMOWA] 

fot. EPA/VATICAN MEDIA

W homilii papież skomentował fragment z Dziejów Apostolskich (Dz 5, 27-33),czytany w czwartek drugiego tygodnia okresu wielkanocnego, w którym Piotr, w obliczu zarzutów i gróźb ze strony arcykapłana, który chciał zabronić jemu nauczania, odpowiedział, że „trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”. Otwarcie głosił wobec wszystkich: „Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego straciliście, przybiwszy do krzyża. Bóg wywyższył Go na prawicę swoją jako Władcę i Zbawiciela, aby dać Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów. Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni”.

>>> Maciej Kluczka: dobrze jest wrócić do kościoła 

Ojciec Święty podkreślił, że odwaga Piotra, który był słaby, zaparł się Chrystusa, wynikała z modlitwy Jezusa za niego. Jezus modlił się, aby nie ustała jego wiara (por. Łk 22,32). I Jezus modli się również za nas przed Ojcem, ukazując swoje rany, cenę naszego zbawienia. Jezus jest orędownikiem. – Musimy mieć więcej ufności w modlitwę Jezusa niż w nasze modlitwy – stwierdził Franciszek. – Niech Pan nas nauczy, byśmy Go prosili o łaskę modlitwy za każdego z nas – powiedział papież.

EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Po Komunii Św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo eucharystyczne, a Ojciec Święty zachęcił wiernych uczestniczących w transmisji do przyjęcia Komunii Św. duchowej.

>>> Misjonarz w czasie epidemii: modlitwa i praca [KONGO] 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze