Gdańsk: zakończył się VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych
Od 15 do 17 września w Gdańsku odbywał się VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. Uczestniczyło w nim blisko 500 osób z 28 krajów.
Brali udział w debatach i warsztatach oraz we wspólnym świętowaniu i modlitwie. W trakcie Kongresu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów. Głównym miejscem obrad Kongresu była Sana Plenarna Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk.
„Wybrać małżeństwo i rodzinę”
W pierwszym dniu, w trakcie pierwszej sesji pt. „Wybrać małżeństwo i rodzinę” o tożsamości polskiej rodziny na emigracji mówił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. O problemach i wyzwaniach, z jakimi boryka się rodzina dziś – mówił ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej w Warszawie. Dr inż. Jacek Pulikowski z Duszpasterstwa Rodzin w Poznaniu wygłosił wykład pt. „Dzieci – inwestycją i źródłem szczęścia w rodzinie”. O budowaniu relacji z dzieckiem mówiła s. dr Maria Kwiek UJSK a bogatą ofertę KUL dla Polonii przedstawił rektor uczelni, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, wręczył też medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów. Medal otrzymał Ośrodek „Marianum” centrum Ruchu Śiwatło – Życie w Carlsbergu, Instytut Studiów nad Rodziną im. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, Dom Samotnej Matki w Chicago a także ks. dr Władysław Szewczyk, inicjator szkoleń dla doradców życia małżeńskiego, Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele Spotkań Małżeńskich oraz Elżbieta i Bogumił Mura, zasłużeni w polskich misjach w Niemczech. W pierwszym dniu kongresu odbyła się również sesja poświęcona formacji duchowej w rodzinie w nawiązaniu do objawień Matki Bożej w Kibeho.
Jak pielęgnować życie polskich rodzin na emigracji?
W drugim dniu spotkania, po mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, odbyła się sesja pt. „Wyzwolić siły dobra”, w czasie której prelegenci zastanawiali się m.in. nad głównymi aspektami zmian we współczesnych rodzinach, mówili o rodzinach w kryzysie, o zjawisku samotności w rodzinie czy o młodzieży.
Jak pielęgnować życie polskich rodzin na emigracji? Na to pytanie odpowiadali uczestnicy głównego kongresowego panelu. Uczestniczyli w nim: ks. dr Władysław Szewczyk, twórca poradnictwa rodzinnego w Polsce i dla emigracji polskiej, założyciel Poradni Specjalistycznej Arka i Telefonu Zaufania w Tarnowie w 1981 r., ks. dr hab. Jarosław Jęczeń z KUL, ks. dr hab. Józef Młyński, profesor UP w Krakowie oraz UKSW w Warszawie, dr n. med. Izabela Limburska-Czekaj z poradni Rodzinnej „Familia Vera” w Glasgow, Elwira i Wojciech Pniewscy z Fundacji School and Family, Małgorzata i Daniel Mazurek, organizatorzy rekolekcji oraz akcji ewangelizacyjnych dla Polonii, Barbara Mazur z Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu, s. Barbara Sajnok, ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego na Białorusi oraz .Adriana i Marcin Uchańscy z Poradni Rodzinnej w Coventry.
Wieczorem w Kościele św. Jana na Starym Mieście w Gdańsku odbył się koncert Orkiestry MŁODZI-POLSCY pod dyrekcją Huberta Kowalskiego.
Zarówno w pierwszym jak i drugim dniu kongresu odbywały się też liczne warsztaty nt. budowania dobrych relacji w rodzinie oraz poświęcone wychowaniu.
W trzecim dniu spotkania miało miejsce Kongresowe Święto Rodzin w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku – Matemblewie. Pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki, biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej sprawowana była uroczysta Eucharystia połączona z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem małżonków oczekujących narodzin dziecka. Następnie rozpoczął się festyn rodzinny w ramach którego odbyła się m.in. prezentacja szeregu inicjatyw prorodzinnych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |