Gdynia: rekolekcje dla rodziców po samobójczej śmierci dziecka [+GALERIA]
Strata dziecka zawsze jest dla Rodzica niewyobrażalną tragedią. Strata dziecka, które odchodzi odbierając sobie życie jeszcze bardziej potęguje traumę mieszającą w sobie całą paletę emocjonalnie degradujących przeżyć. Szok, bezradność, zaprzeczenie, złość, obwinianie się, żal, poczucie osamotnienia, to tylko niektóre z kłębiących się w człowieku stanów.
Jest to nie tylko – jeśli można użyć takiego porównania – emocjonalny rollercoaster. Doświadczenie samobójstwa dziecka jest także wyzwaniem dla religijności; dla budowanej relacji z Bogiem, która wtedy niejednokrotnie rozpada się i obraca w gruzy pozostawiając zionącą brakiem nadziei pustkę i niekiedy gniewny żal. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że owa gorycz, szczególnie kierowana w stronę wspólnoty Kościoła, może być w dużym stopniu uzasadniona. Przez lata Rodziny doświadczające samobójstwa nie mogły liczyć w Kościele na właściwe, pełne empatii i zrozumienia zaopiekowanie. Wszyscy wiedzieliśmy, że takie osoby są w naszym otoczeniu. Były one jednak cieniem; personifikowały tabu, które skutecznie gasiło inicjatywy duszpastersko-pomocowe.
>>> W zapobieganiu samobójstwom seniorów ogromną rolę odgrywa ich aktywizacja [ROZMOWA]
Z tym większą starannością warto odnotowywać wszelkie zmiany. Jedną z nich są rekolekcje wsparciowe dedykowane rodzicom po stracie dziecka w wyniku samobójstwa. Przy udziale Papageno Team trwały one na przełomie czerwca i lipca w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej w Gdyni. Zgromadziło się tam kilkudziesięcioro Rodziców z całej Polski, których połączyło doświadczenie samobójstwa ukochanego dziecka. Był to dla nich czas odbudowywania wiary i nadziei oraz umacniania miłości. W atmosferze duchowej intymności i zrozumienia, pośród setek pytań oraz wątpliwości, wszystkie te osoby uczyły się na nowo żyć – komponować siebie i swoje relacje. Przez modlitwę, adorację, sakramenty oraz konferencje i spotkania odbywające się w asyście psychologa budowała się wspólnota pomocowa oparta o ideę chrześcijańskiej uważności i empatycznej asysty. Oprócz suicydologów i psychologów zebranym rodzicom towarzyszyli ojciec Adam Szustak i ksiądz Jacek Socha. Stawali się oni przewodnikami i towarzyszami na krzyżowej drodze, na którą weszli wszyscy dzielący ból utraty dziecka.
>>> Ks. Tomasz Trzaska: duchowni mogą odegrać dużą rolę w zapobieganiu samobójstwom [ROZMOWA]
Powyższe rekolekcje wsparciowe mają swoją kontynuację. Od przyszłego roku (28.06-30.06.2024) będą się odbywały cyklicznie w Ośrodku Konferencyjno – Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej „Uroczysko Porszewice”.
Papageno Team – Duszpasterstwo i strefa wsparcia dla osób w kryzysie samobójczym i doświadczonych samobójczą śmiercią bliskiej osoby zachęca wszystkich Rodziców, którzy utracili dzieci w wyniku samobójstwa do zainteresowania się naszą inicjatywą. Z serca zapraszamy do udziału w organizowanych rekolekcjach wsparciowych, które łączą w sobie towarzyszenie duchowe i profesjonalną pomoc psychologiczną i terapeutyczną (szczególnie w nurice logoterapii). Potrzebne informacje udzielane są przez formularz kontaktowy na stronie internetowej: www.papagenoteam.com
Galeria (9 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |