Fot. Serge Le Strat

Grecja: europejscy biskupi wschodniokatoliccy o rodzinach kapłańskich i rosyjskiej agresji na Ukrainę

O rodzinach kapłańskich i rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie debatowano trzeciego dnia obrad biskupów wschodniokatolickich z Europy.

Biskupi wschodniokatoliccy obradują od 18 września w Nea Makri koło Aten w Grecji. Uczestniczyli też w modlitwie ekumenicznej na dziedzińcu ormiańskiej wspólnoty katolickiej w Atenach.

>>> Greckokatoliccy biskupi obradowali w Rzymie

Raport na temat rodzin kapłańskich

Pierwszy raport na temat: „Wyzwania rodzin kapłańskich w XXI wieku: relacje między biskupem a żonatym księdzem” wygłosił Janos Niran. Na wstępie prelegent podkreślił, że do zadań biskupa w stosunku do kapłana, zgodnie z Kodeksem Kanonów Kościołów Wschodnich, należą: szczególna troska, zadowalające utrzymanie, opieka i zabezpieczenie społeczne, a także opieka zdrowotna. Następnie nakreślił szereg wyzwań stojących dziś przed duchowieństwem. Wśród nich wymienił ucieczkę w działalność gospodarczą, pogoń za bogactwem i brak czasu dla rodziny. Ponadto wspomniał o problemach, takich jak uzależnienia, rozwody i pedofilia.

PAP/Tomasz Gzell

W drugiej części Janos Niran poświęcił uwagę członkom rodziny kapłańskiej – żonie i dzieciom księdza.

„Żonaci duchowni powinni być świetlanym przykładem dla innych wiernych chrześcijan w prowadzeniu życia rodzinnego i wychowywaniu dzieci” – zacytował Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich.

Na zakończenie zaprosił wszystkich obecnych do zaproponowania w swoich grupach roboczych skutecznych odpowiedzi i inicjatyw duszpasterskich dla rodzin duchownych we współczesnym świecie. Następnie uczestnicy wrócili do swoich grup, aby podzielić się swoimi przemyśleniami.

Raport na temat reakcji Kościoła katolickiego na wojnę w Rosji

Druga prezentacja poświęcona była przedstawieniu reakcji Kościoła katolickiego w Europie na tragedię rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Wygłosił ją bp Bohdan Dziurach, egzarcha apostolski dla Ukraińców obrządku bizantyjskiego w Niemczech i Skandynawii oraz przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Społecznego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Przede wszystkim przedstawił sytuację rodzin na rozdartej wojną Ukrainie.

„Dzisiaj ukraińskie rodziny poniosły najcięższy i najbardziej bolesny cios tej barbarzyńskiej wojny. 14 milionów ludzi, głównie kobiet, dzieci i osób starszych, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i krajów pochodzenia. Wojna uderzyła w samo serce ukraińskiego społeczeństwa, a tym sercem jest rodzina” – powiedział bp Dziurach.

Zaznaczył, że dziś w Ukrainie są setki tysięcy ukraińskich rodzin, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i straciły poczucie bezpieczeństwa i rodzinnego komfortu z powodu wojny; dziesiątki tysięcy rodzin są w żałobie z powodu utraty najbliższych; często całe rodziny stają się ofiarami rosyjskiej agresji w wyniku ataków rakietowych i bombardowań; dziesiątki tysięcy rodzin jest podzielonych i rozdzielonych, ponieważ mężczyźni są albo na linii frontu, albo nie mogą lub nie chcą opuścić kraju, aby dołączyć do swoich krewnych, którzy schronili się za granicą; każda ukraińska rodzina jest dziś rodziną cierpiącą, doświadczającą poważnej niepewności, niepokoju, stresu i strachu.

„Temat duchowego, psychologicznego i społecznego wsparcia dla ukraińskich rodzin już był i jeszcze długo będzie w programie naszych spotkań synodalnych i całej naszej pracy duszpasterskiej na Ukrainie i w osiedlach” – powiedział biskup.

Następnie bp Dziurach zwrócił uwagę na solidarność wielkiej europejskiej rodziny chrześcijańskiej. „Jest również coś bardzo ważnego w tym, że prawie 80 proc. ukraińskich uchodźców nie zostało zakwaterowanych w obozach dla uchodźców, ale zostało przyjętych przez rodziny w swoich domach w różnych krajach europejskich. Za to chcielibyśmy wyrazić naszą szczerą chrześcijańską i ludzką wdzięczność wam, drodzy biskupi, a poprzez was narodom krajów, w których pełnicie swoją posługę!” – powiedział bp Dziurach.

fot. PAP/Vitaliy Hrabar

Następnie przedstawił działalność grupy roboczej Katolicka Odpowiedź dla Ukrainy (CR4 U). Według niego na początku marca 2022 r. przedstawiciele największych na świecie katolickich organizacji humanitarnych utworzyli grupę roboczą „Katolicka odpowiedź dla Ukrainy” (CR4 U), aby koordynować swoje działania na rzecz uchodźców w regionie (Ukraina, Polska, Węgry, Słowacja, Mołdawia i Rumunia). Główną zasadą działań koordynacyjnych jest rozwój dialogu z podmiotami będącymi na pierwszej linii działań wojennych, a także organizacjami globalnymi.

Członkami Grupy Roboczej są: Międzynarodowa Katolicka Komisja Migracyjna (ICMC), Caritas Internationalis, Caritas Europa, Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS), Komisja Konferencji Biskupich Unii Europejskiej (COMECE), Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE), Suwerenny Zakon Maltański i Rycerze Kolumba.

Sieć obejmuje również dwie organizacje Caritas na Ukrainie (Caritas Spes Kościoła obrządku łacińskiego i Caritas Ukraina Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego), Stella Maris, Departament Duszpasterstwa Morskiego, który jest częścią watykańskiej Dykasterii ds. Promocji Integralnego Rozwoju Człowieka, oraz Katolickie Stowarzyszenie Zdrowia w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Na zakończenie bp Dziurach powiedział: „Jestem pewien, że każdy z tu obecnych ma już doświadczenie w kontaktach i opiece duchowej nad uchodźcami z Ukrainy. Dlatego wymiana poglądów i doświadczeń będzie bardzo przydatna dla nas wszystkich”.

Ekumeniczna modlitwa z Ormianami

Wieczór trzeciego dnia obrad biskupów katolickich Kościołów wschodnich w Europie upłynął pod znakiem modlitwy ekumenicznej na dziedzińcu katolickiej wspólnoty ormiańskiej w Atenach. Obok pomnika ofiar ludobójstwa Ormian wywieszono ukraińską flagę i odegrano hymny ukraiński i ormiański.

„Wraz z uczestnikami Spotkania Katolickich Biskupów Europy Wschodniej modliliśmy się za ofiary ludobójstwa na naszych narodach i za najnowszych męczenników-bohaterów naszej ziemi” – powiedział bp Dziurach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze