Grecja: po przerwie zebrał się Komitet Koordynacyjny Komisji ds. Dialogu Katolicko-Prawosławnego
W dniach 16-20 maja w Rethimno na Krecie zebrał się Komitet Koordynacyjny Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim i Prawosławnym.
Obradom przewodniczyli współprzewodniczący Komisji kard. Kurt Koch i arcybiskup Hiob (Gecza) z Patriarchatu Konstantynopola. Było to pierwsze spotkanie tego gremium po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa.
>>> Czaniec: prawosławny pogrzeb Ukrainki w katolickiej świątyni
Prymat i synodalność dzisiaj
Komunikat, ogłoszony po posiedzeniu, stwierdza, iż Komitet zakończył pracę nad redakcją projektu tekstu „Prymat i synodalność [soborowość] w drugim tysiącleciu i dzisiaj”, który zostanie rozpatrzony na sesji plenarnej Komisji, wyznaczonej na przyszły rok. Jednocześnie uczestnicy spotkania wyrazili głębokie zatroskanie z powodu tragiczną wojną w Ukrainie oraz wielkiej liczby ofiar i uchodźców. Modlili się o pokój Boży w Ukrainie – podkreślono w oświadczeniu. Pod koniec obrad członkowie Komitetu odwiedzili prawosławnego arcybiskupa Krety Rugeniusza, który ze swej strony wysoko ocenił wykonaną przez nich pracę i wyraził nadzieję co do przyszłości dialogu katolicko-prawosławnego.
Poprzednie spotkanie Komitetu Koordynacyjnego odbyło się w grudniu 2019 w katolickim klasztorze w Bose we Włoszech. Ostatni, jak dotychczas, wspólny dokument Komisji pt. „Synodalność i prymat w pierwszym tysiącleciu: ku wspólnemu rozumieniu w służbie jedności Kościoła” przyjęto na jej posiedzeniu w Chieti (Włochy) we wrześniu 2016 roku.
Oficjalny dialog teologiczny katolicko-prawosławny rozpoczął się w następstwie spotkania św. Jana Pawła II z patriarchą Konstantynopola Dimitriosem 30 listopada 1979 w Stambule. Utworzono wówczas i podano skład Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim i Prawosławnym, która swe pierwsze posiedzenie odbyła w dniach 29 maja – 4 czerwca następnego roku na greckich wyspach Patmos i Rodos.
Od tamtego czasu dialog nigdy nie został formalnie przerwany, choć w latach 1993-2005 Komisja nie obradowała z powodu napięć w stosunkach wzajemnych po odrodzeniu się Kościoła greckokatolickiego w byłych krajach komunistycznych. Trudności na tym tle udało się przezwyciężyć na początku XXI wieku i odtąd dialog trwa, choć z nieco mniejszym rozmachem niż na pierwszym etapie. Obecnie natomiast z Komisji wycofał się Rosyjski Kościół Prawosławny po zerwaniu 15 października 2018 wspólnoty eucharystycznej z Patriarchatem Konstantynopola w związku z nadaniem przezeń autokefalii Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |