Gwatemala: cudowne ocalenie [ZDJĘCIA I FILM]

Strażacy wyciągnęli ją spod gruzów. Filmik bije rekordy popularności na całym świecie, ludzie gratulują im sukcesu.

W wyniku wybuchu wulkanu Fuego w niedzielę zginęło 73 osoby, a 192 osoby uznaje się za zaginione – poinformował we wtorek Sergio Cabanas, dyrektor ds. akcji ratowniczych w Conred – biurze koordynatora krajowego ds. walki ze skutkami klęsk żywiołowych.

Wulkan Fuego położony jest około 35 km na południowy zachód od stolicy Gwatemali. Ewakuowano siedem miejscowości znajdujących się na obrzeżach wulkanu, 3271 osób, a 2625 osób opuściło swe domy samodzielnie z uwagi na zagrożenie. Służby ratownicze pracują w bardzo trudnych warunkach. Pokryty lawą teren cały czas się tli, wokół panuje wysoka temperatura. Ciała ofiar były gęsto pokryte popiołem.

Szef Gwatemalskiego Instytutu Medycyny Sądowej informuje, że zidentyfikowano dotychczas 17 ciał. Wyjaśnił, że ustalanie tożsamości zabitych jest trudne, bo niektóre zwłoki zostały zniekształcone i pozbawione linii papilarnych, w związku z tym niezbędne będzie pobieranie próbek DNA lub stosowanie innych metod.

700 stopni Celsjusza i 100km/h
Volcan de Fuego, czyli Wulkan Ognia, liczący 3763 metry wysokości, wybuchł w niedzielę po południu. Jak podał rzecznik krajowego koordynatora ds. klęsk żywiołowych, w strefie zagrożenia zalega popiół i żarzący się piasek, który czasami osiągał temperaturę powyżej 700 stopni Celsjusza. Strumienie piroklastyczne, czyli wyrzucone z krateru gorejące chmury gazów wulkanicznych, popiołów i okruchów skalnych, opadały wzdłuż zboczy góry. Taki materiał przemieszcza się o wiele szybciej niż płynna lawa, osiągając prędkość ponad 100 kilometrów na godzinę. Najbardziej ucierpiały departamenty Sacatepequez, Chimaltenango i Escuintla.

Zdjęcie: ludzie biorą udział w pochówku ofiar erupcji Fuego w Alotenango w Gwatemali, fot: Santiago Billy, PAP/EPA

Rząd Gwatemali wezwał władze lokalne do zbadania wody pitnej, aby wykluczyć jej skażenie, a do udzielania pomocy poszkodowanym skierowano wojsko. Zamknięte jest międzynarodowe lotnisko w stolicy Gwatemali. Volcan de Fuego, kolos wśród środkowoamerykańskich wulkanów, który pozostaje nieprzerwanie aktywny co najmniej od czasów konkwisty, znajduje się w górskim departamencie Quetzaltenango. Niedzielna erupcja była najsilniejszą zarejestrowaną w ostatnich latach.

fot: Santiago Billy, PAP/EPA

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze