Fot. wkimediacommons/Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=586736

Harcerskie spotkanie w katedrze polowej z okazji liturgicznego wspomnienia bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowski …

Z okazji zbliżającego się liturgicznego wspomnienia błogosławionego ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który pełni w Episkopacie Polski funkcję Delegata ds. Duszpasterstwa Harcerzy odprawi 24 lutego o godz. 12 Mszę św. dziękczynną w intencji harcerzy i skautów.

Po Mszy św. odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu orkiestry kameralnej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie: „Caritas Super Omnia Est”. Eucharystię poprzedzi spotkanie w Sali Konferencyjnej Ordynariatu Polowego podsumowujące Rok Dziękczynienia za ogłoszenie w 2003 r. dh. Wicka Patronem Harcerstwa Polskiego. W spotkaniu wezmą udział harcerze i przedstawiciele harcerstwa poza granicami kraju, m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

>>> Przygotowani przez harcerstwo

W ubiegłym roku w ramach Roku Dziękczynienia relikwie błogosławionego zostały wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej. Przekazano je także środowiskom harcerskim w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Australii. Harcerze wzięli udział m.in. w pielgrzymkach do Rzymu i Dachau, a także uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, gdzie rozprowadzali materiały związane z bł. ks. phm. Stefanem Wincentym Frelichowskim. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany album dokumentujący wszystkie wydarzenia składające się na Rok Dziękczynienia.

Zdjęcie poglądowe, PAP/Albert Zawada

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Mając 14 lat wstąpił do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. 14 marca 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego.

W przededniu wybuchu II wojny światowej uczestniczył w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. W grudniu 1940 r. trafił do obozu w Dachau. Pomimo bardzo trudnych warunków pełnił tam posługę kapłańską. Pomagając chorym na tyfus, zaraził się i zmarł 23 lutego 1945 r. Więzienni towarzysze, przekonani o jego świętości, zdołali uratować fragmenty relikwii, zanim ciało zostało skremowane. 7 czerwca 1999 r. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

>>> Chrześcijańskie fundamenty polskich harcerzy

Dwa tygodnie później Rada Naczelna Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia błogosławionego patronem harcerstwa polskiego. 29 lipca 1999 władze naczelne ZHR zwróciły się z prośbą do bp. Sławoja Leszka Głódzia o nadanie sprawie oficjalnego toku zgodnego z wymogami prawa kanonicznego. Ten wystosował w imieniu ZHR prośbę do Konferencji Episkopatu Polski, którą prymas Józef Glemp przedłożył w dniu 22 marca 2002 Kongregacji Watykańskiej. 20 września 2002 Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, na patrona polskich harcerzy przed Bogiem.

22 lutego 2003 w Katedrze Polowej WP w Warszawie odbyły się uroczystości związane z ogłoszeniem bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerzy polskich. Wzięli w nich udział oprócz kilku biskupów oraz dostojników państwowych polscy harcerze z różnych organizacji: ZHR, ZHP, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Stowarzyszenia Harcerskiego oraz Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze