Helsinki: wydział teologiczny przyzna doktorat honoris causa aktywistce klimatycznej Grety Thunberg
Wydział Teologiczny Uniwersytetu w Helsinkach postanowił przyznać tytuł doktora honoris causa znanej szwedzkiej aktywistce klimatycznej Grecie Thunberg. Swoją „bezkompromisową i konsekwentną pracą na rzecz przyszłości naszej planety” Thunberg rzuciła wyzwanie „nam wszystkim”, byśmy „zmienili nasze codzienne życie jako członkowie wspólnot i społeczeństw, ale przede wszystkim jako istoty ludzkie” – uzasadniły przyznanie tego wyróżnienia władze wydziału 21 marca.
Uczelnia poinformowała, że uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa jest planowana na 9 czerwca. Thunberg zostanie uhonorowana wraz z siedmioma innymi osobami, w tym pięcioma profesorami uniwersytetu i byłym przewodniczącym Światowej Federacji Luterańskiej bp. Munibem Younanem. Będzie to już drugi doktorat honoris causa dla szwedzkiej aktywistki: po raz pierwszy uhonorował ją uniwersytet w belgijskim Mons.
20-letnia obecnie Greta Thunberg stała się znana, gdy jesienią 2018 roku usiadła przez szwedzkim parlamentem, aby „zastrajkować” na rzecz większej ochrony klimatu. Zapoczątkowało to organizowane później w rożnych krajach świata „Fridays for Future” (piątki dla przyszłości).
>>> Kard. Turkson: Greta Thunberg jest “wielkim świadkiem nauczania Kościoła nt. środowiska”
Greta Thunberg stała się znana najpierw w swej ojczyźnie, a następnie na całym świecie, gdy 18 sierpnia 2018 po raz pierwszy stanęła przed szwedzkim parlamentem, by protestować przeciw zmianom klimatycznym. Potem powtarzała to przez 3 kolejne piątki, a od 8 września tegoż roku prowadzi te akcje co piątek, opuszczając w tym dniu zajęcia szkolne, na znak sprzeciwu wobec bierności rządzących w sprawach klimatu.
W 2019 roku wówczas 16-letnia szwedzka działaczka na rzecz ochrony klimatu, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla „za to, że jej polityczny apel o pilne podjęcie kroków na rzecz ochrony klimatu spotkał się z uwagą całego świata”, została też wyróżniona międzynarodową Pokojową Nagrodę Dzieci. W tym samym roku amerykański magazyn „Time” uznał młodą Szwedkę Człowiekiem Roku 2019.
Walka Grety Thunberg w obronie środowiska naturalnego „jest spójna” z nauczaniem Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w tej dziedzinie – zapewnił w grudniu 2019 kard. Peter K. Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Dodał, że jest ona „wielkim świadkiem nauczania Kościoła nt. troski o środowisko naturalne i o nasz wspólny dom”.
>>> Nastolatka symbolem walki o przyszłość naszej planety. Kim jest Greta Thunberg?
Młoda aktywistka szwedzka była również w Polsce. Podczas szczytu CO 25 w Katowicach w grudniu 2018 wygłosiła płomienne przemówienie dotyczące bagatelizowania przez polityków zmian klimatycznych. Wysłuchali jej wówczas z uwagą uczestnicy tamtego wydarzenia z ponad 200 krajów, w tym sekretarz generalny ONZ Antônio Guterres, który później w osobistej rozmowie z nią wyraził uznanie dla jej działań i zachęcił do dalszych akcji na rzecz ochrony klimatu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |