książka chłopiec czytanie czytelnictwo

fot. pixabay

Hubert Piechocki: historia i przygoda – o trzech powieściach dla młodych czytelników [RECENZJA]

Wciąż nie wiesz, co kupić pod choinkę nastolatkowi? Chcę podsunąć jeden trop – kup mu książkę. Nie wiesz jaką? Sięgnij po wartościowe powieści przygodowe Adama Michejdy. 

Kilka miesięcy temu miałem okazję po raz pierwszy w życiu być na terenie warszawskiego Muranowa i Mirowa – dzielnic, w których teraz pojawiło się mnóstwo nowoczesnych wieżowców. Dzielnic zamieszkanych przez wielu warszawiaków. I dzielnic, które przed laty wchodziły w skład warszawskiego getta. Zrobiły na mnie wrażenie pojawiające się co rusz nawiązania do historii sprzed kilkudziesięciu lat. Tamta wyprawa przypomniała mi się przy okazji czytania młodzieżowej powieści „Skarb getta” Adama Michejdy.

>>> Prezenty, które spodobają się każdemu katolikowi. Sprawdź! 

Żydowska Warszawa

„Skarb getta” to pierwsza część cyklu z Rafałem Pilnym w roli głównej. Właśnie ukazała się trzecia część – „Gwiazda Północy”, wcześniej pojawił się też drugi tom – „Tajemnica Canaletta”. Zachęcono mnie do sięgnięcia po najnowszą powieść Michejdy. Chciałem jednak przeczytać je po kolei, stąd zacząłem właśnie od „Skarbu getta”. To niezwykle wciągająca opowieść, która zaczyna się w Nowym Jorku, ale już po chwili przenosi nas do współczesnej Warszawy. Wraz z redaktorem Pilnym i jego młodymi podopiecznymi przemierzamy warszawskie uliczki i szukamy na nich śladów dawnej historii – właśnie z czasu, gdy część Warszawy została wydzielona jako odrębna dzielnica dla ludności żydowskiej. A wszystko przez pewien skarb, którego poszukują bohaterowie… Wartka akcja i ciekawe postaci sprawiają, że młody czytelnik na pewno nie będzie nudził się przy tej lekturze.

książka chłopiec czytanie czytelnictwo

fot. pixabay

Ciekawie o historii

Młodzież nie przepada za historią. Trzeba przyznać, że autor w sprytny sposób poradził sobie z tym problemem. Napisał powieść przygodową dla młodzieży, w którą wplótł mnóstwo historycznych nawiązań, ciekawostek itp. Ale zrobił to tak, że one nie są nachalne, ale stanowią po prostu część fabuły. Młody człowiek może w interesujący sposób poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Zwłaszcza tę dotyczącą niełatwej historii związanej z prześladowaniami Żydów w czasie II wojny światowej. Książka przede wszystkim pozwala bliżej poznać dr. Janusza Korczaka i prowadzone przez niego dzieła.

>>> Recepta na samotność [RECENZJA] 

Kolejne zagadki

Gdy młodzi czytelnicy odkryją już „Skarb getta”, to powinni sięgnąć po „Tajemnicę Canaletta” i „Gwiazdę Północy”. To kolejne powieści, w których zagadki kryminalne rozwiązuje redaktor Rafał Pilny i jego ekipa. I znów mamy połączenie wartkiej akcji, ciekawej fabuły i mnóstwa ciekawostek historycznych. W „Tajemnicy Canaletta” dotyczą przede wszystkim historii sztuki i… motoryzacji! Z bohaterami przemierzamy Włochy, uczestniczymy z nimi w legendarnym wyścigu Mille Miglia (wstyd się przyznać, ale ja nie miałem pojęcia, że jest taki rajd starych samochodów). A jednocześnie szukamy też skradzionego z Zamku Królewskiego w Warszawie obrazu Canaletta. Książka ta jest też swoistym przewodnikiem turystycznym po Italii, bo narrator barwnie opisuje kolejne miejsca, do których trafiają bohaterowie. Przyznam, że podczas lektury aż zapragnąłem wybrać się w podróż do Włoch! I jeszcze najnowsza książka Adama Michejdy – „Gwiazda Północy”. Tym razem z Rafałem Pilnym i jego ekipą trafiamy na wybrzeże Bałtyku. Tam bohaterowie będą rozwiązywali kolejną zagadkę kryminalną – jak zwykle pojawi się „przypadkiem”. I znów – obok zaskakującej, pełnej zwrotów akcji fabuły – garść informacji, zwłaszcza historycznych. Tym razem zgłębiamy przede wszystkim tajemnice portów z czasów napoleońskich. Kolejna przygoda, która pochłonie młodych czytelników. Ale czy tylko młodych?

książka dziewczyna dziewczynka kobieta czytanie czytelnictwo

fot. pixabay

Na święta

W 1937 r. ukazało się pierwsze wydanie „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Gdy byłem młodszy to z wypiekami na twarzy czytałem opowieść o Adamie Cisowskim. Fantastyczna historia, która chyba nigdy się nie zestarzeje (zresztą, także nawiązująca do wątków historycznych). Autor serii o Rafale Pilnym idzie tropem swojego wybitnego poprzednika i tworzy świetne, wciągające powieści dla młodych. Potrafi połączyć rozrywkę, świetną fabułę – z warstwą edukacyjną. Jego książki mogą być pomocne w niesztampowej nauce historii. To zwłaszcza teraz, w czasie pandemii i nauczania zdalnego, może być dobry pomysł na zainteresowanie dzieci i młodzieży wątkami historycznymi. Idą święta – zestaw powieści Adama Michejdy to dobry pomysł na mądry prezent, który można włożyć pod choinkę.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze