Hubert Piechocki: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
Wszystkie katolickie tygodniki opinii piszą w tym tygodniu o beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Czackiej, temat ten podejmuje również „Gość Niedzielny”. Warto jednak sprawdzić, jakie inne tematy pojawiają się w prasie. I tak, w „Gościu” pojawia się rozmowa z Michałem Przywarą – Polakiem z Zaolzia. Kierownik Centrum Polskiego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej opowiada o dwujęzyczności, pograniczu i o wybieraniu Polski. Znajdziemy też ciekawy artykuł na temat pomocy, którą otrzymują w Polsce uchodźcy z Afganistanu. „Uciekinierom z Afganistanu pomagają organizacje katolickie i lewicowe, rząd, władze samorządowe i osoby prywatne. Wsparcie trafia nie tylko do osób, które znalazły się w Polsce przez lotnisko w Kabulu” – czytamy. W kontekście migrantów tygodnik rozmawia też z bp. Krzysztofem Zadarko, przewodniczącym Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Idziemy
Najnowsze wydanie tygodnika „Idziemy” jest właściwie w całości poświęcone nadchodzącej beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej. W numerze znajdziemy m.in. rozmowę z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym KEP. Metropolita poznański opowiada, że jedną z cech prymasa Wyszyńskiego była umiejętność przebaczania wrogom. Abp Gądecki opowiada też o swoich spotkaniach z Wyszyńskim – jedno z nich miało miejsce jeszcze przed jego narodzinami. Tygodnik przywołuje też nieznane historie z życia Prymasa Tysiąclecia, opisuje związane z nim miejsca, a także przygląda się filmowi „Prymas – zemsta czy przebaczenie”.
Niedziela
Tygodnik „Niedziela” w najnowszym numerze inauguruje nowy cykl tekstów z okazji Roku Rodziny. Redakcja zamierza systematycznie przedstawiać różne inicjatywy – lokalne i ogólnopolskie. W pierwszym tekście przygląda się Domowemu Kościołowi. Czy istnieje ekologia w chrześcijańskim rozumieniu? To pytanie przyświecające tekstowi „Ekologia bez ideologii”. O różnych kwestiach ekologicznych opowiada ks. Zbigniew Kucharski, pomysłodawca Ekologicznej Agencji Informacyjnej „EKOMAIKA”.
Przewodnik Katolicki
„Przewodnik Katolicki” podejmuje temat 20. rocznicy zamachów na nowojorskie World Trade Center. „Plaga terroryzmu wciąż trwa. Statystycznie rzecz biorąc każdego dnia na świecie ma miejsce około 20 ataków. Rocznie w wyniku różnych przejawów terroryzmu ginie od 11 do 33 tys. osób, a kolejnych kilkadziesiąt tysięcy odnosi rany” – czytamy. W numerze także rozmowa pt. „Świat nie kończy się na diagnozie” – o osobach chorych na schizofrenię. „Ze wszystkich grup osób chorujących psychicznie te ze schizofrenią są najbardziej stygmatyzowane” – mówi Paweł Nyga. „Przewodnik Katolicki” pisze też o planach wprowadzenia prawa, na mocy którego pracodawca mógłby niezaszczepionego pracownika wysłać na bezpłatny urlop.
Tygodnik Powszechny
Także „Tygodnik Powszechny” po 20 latach wraca do zamachów na World Trade Center. „Choć od zamachów z 11 września 2001 r. minęło 20 lat, oni wciąż zmagają się z traumą. Nic nie jest już takie, jak dawniej” – czytamy w reportażu Marty Zdzieborskiej. Autorka opowiada historię trojga Amerykanów. „Tygodnik” rozmawia też z Masoomą i Alisherem, współpracownikami redakcji, których udało się ewakuować z Afganistanu. „Dwie noce spędziliśmy przy kabulskim lotnisku wśród wystrzałów. Na rękach mieliśmy pięciomiesięcznego syna. Po tym, co przeżyliśmy, musieliśmy wyjechać za wszelką cenę” – opowiadają. W numerze także obszerny dodatek poświęcony przemocy w rodzinie. Znajdziemy w nim m.in. wywiad z Ewą Woydyłło-Osiatyńską, pisarką i terapeutką uzależnień, a także tekst o mężczyznach, którzy także bywają ofiarami przemocy domowej. Na łamach „Tygodnika Powszechnego” także wywiad z wybitnym chodziarzem i multimedalistą olimpijskim – Robertem Korzeniowskim. „Sport to integralna część życia i narzędzie jego nauki. Wyparliśmy to” – opowiada rozmówca Przemysława Wilczyńskiego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |