Inauguracja Centrum „Gwiazdy Niepokalanej”

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Już w najbliższą sobotę – w Niepokalanowie – nastąpi inauguracja jednego z dwunastu Światowych Centrów Modlitwy o Pokój – „Gwiazdy Niepokalanej”; w jego centrum znajdzie się kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, w której wierni przez całą dobę będą modlić się o pokój.

Miejsca modlitwy. Na całym świecie.
Poinformowało dziś o tym biuro prasowe KEP. Dzieło stworzenia dwunastu Światowych Centrów Modlitwy o Pokój, zwanych również 12 Gwiazdami w Koronie Maryi Królowej Pokoju, w których przed Najświętszym Sakramentem będzie trwała nieustająca modlitwa w intencji pokoju, rozpoczęło w 2008 r. stowarzyszenie Communita Regina della Pace. Dotychczas powstało sześć centrów: w Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódme powstaje w Dagupan na Filipinach.

Zdjęcie: wnętrze bazyliki


Wielki dzień dla Niepokalanowa

Inauguracja niepokalanowskiego Światowego Centrum Modlitwy o Pokój odbędzie się w sobotę o godz. 12. Mszy św. inauguracyjnej przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po mszy nastąpi poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie zostanie ona otwarta dla pielgrzymów i rozpocznie się wieczysta adoracja.

Płyta „Ocalenie”
Przed mszą św., o godz. 9, zaprezentowane zostanie Oratorium o Matce Bożej, na które złoży się osiem maryjnych utworów. Słowa piosenek zostały oparte na tekstach założyciela Niepokalanowa, św. o. Maksymiliana Kolbe, i opowiadają o jego relacji z Maryją lub o historii Niepokalanowa i Rycerstwa Niepokalanej. Podczas inauguracji będzie można także kupić płytę z tymi utworami zatytułowaną „Ocalenie”. Dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na budowę Światowego Centrum Modlitwy o Pokój.

„Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych z kraju i zagranicy, aby w tym wyjątkowym dniu byli z nami w Niepokalanowie. To dla nas niezwykły czas, który chcemy z Wami wspólnie przeżyć. Z jednej strony, jest to urzeczywistnienie pragnień św. Maksymiliana Kolbego, założyciela Niepokalanowa, który chciał, aby w naszej Bazylice odbywała się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Z drugiej zaś strony, poprzez Niepokalanów, Polska dołącza do grona wybranych krajów, z których popłyną słowa modlitwy o pokój na cały świat” – zaznacza proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie o. Andrzej Sąsiadek.

Zdjęcie: Bazylika w Niepokalanowie

Miejsce naznaczone
Jak poinformowali organizatorzy na stronie internetowej powstającego Światowego Centrum Modlitwy o Pokój, kaplice „budowane są w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami wojen, konfliktów religijnych czy nienawiści rasowej”. Bazylika w Niepokalanowie została zaproszona została do tego grona w 2017 roku. „Propozycja powyższa została złożona, ponieważ Niepokalanów jest miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbe, który w czasie II wojny światowej złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej” – napisali organizatorzy.

Najważniejsze miejsce
Sercem obiektu będzie Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. W jej centrum stanie naturalnej wielkości figura Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Pod rozchylonymi szatami Matki Bożej znajdzie się 20-centymetrowa podświetlona hostia. Postać Maryi, jak również otaczający ją wieniec lilii, zostaną pokryte srebrem. Reszta ołtarza zostanie wykonana z kryształu. Kształtem nawiąże do Cudownego Medalika Niepokalanej, propagowanego przez św. Maksymiliana Kolbego. Podobnie jak inne ołtarze Światowych Centrów Modlitwy o Pokój, ten również powstanie w pracowni gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Wykonali oni m.in. bursztynową sukienkę dla Matki Bożej Częstochowskiej.

Pielgrzymi z Polski i zagranicy, którzy chcą przyjechać do Niepokalanowa i uczestniczyć w inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój, mogą zarejestrować się na stronie www.kaplica.niepokalanow.pl, przez zakładkę „Uroczystość Inauguracji”.

Inauguracja Centrum „Gwiazdy Niepokalanej”
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze