Fot. oblaci.pl/pg

Inauguracja roku akademickiego w WSD w Obrze. Tam oblaci przygotowują się do przyszłej posługi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze odbyła się uroczystość inauguracji nowego roku formacyjnego. Oprócz domowników i profesorów, gmach domu formacyjnego wypełnił się przedstawicielami lokalnych władz, przyjaciółmi i dobrodziejami miejscowej wspólnoty. Inauguracja rozpoczęła się Eucharystią pod przewodnictwem prowincjała polskiej prowincji – o. Pawła Zająca OMI.

W kazaniu o. Paweł Zając OMI nawiązał do niedawno zakończonej Kapituły Generalnej Zgromadzenia.

Ojciec generał, który zakończył dwunastoletnią posługę – Louis Lougen – nawiązał do rozmowy z jednym z prenowicjuszy. W jednej z prowincji, w której tak po ludzku też jest wiele trudności i kłopotów – i to jest prenowicjusz, czyli młody człowiek, który dopiero zaczyna drogę życia zakonnego. I on czuje przyciąganie do wspólnoty, która tak po ludzku jest słaba, nie jest jakąś wspólnotą, która się chwali teraz sukcesami i teraz wszyscy będą do niej lgnąć, bo to jest miejsce jakichś sukcesów, jakichś wielkich osiągnięć. Wspólnota tak po ludzku słaba, ale żyjąca duchem Bożym, duchem charyzmatu świętego Eugeniusza. I ten prenowicjusz miał powiedzieć ojcu generałowi: “Wiem, że żyjemy w bardzo trudnych czasach. Wiem, że jest świat zeświecczony, zsekularyzowany, że trudno jest młodym uwierzyć w swoje powołanie, uwierzyć w Boga, pójść za głosem Bożym. Ja to wszystko wiem, ale mam głęboko w sercu przekonanie, że właśnie oblaci zostali przez Boga powołani do czasów takich, jak nasze. Do czasów bardzo trudnych. Nie do czasów, gdzie możemy się cieszyć jakimiś triumfami, ale do czasów, w których wiara jest trudna, do czasów, w których Kościół przeżywa swoje kryzysy i kłopoty. Nasze Zgromadzenie dla właśnie takich czasów zostało powołane – mówił przełożony polskich oblatów.

Fot. oblaci.pl/pg

Wspomniał jednocześnie, że choć tegoroczna inauguracja wydaje się najmniejsza w ostatnich latach ze względu na ilość kleryków, to są to jednak wybrani, którzy mają ponieść charyzmat świętego Eugeniusza w dalsze pokolenia.

Całe kazanie o. Pawła Zająca OMI

Dalsza część uroczystości odbyła się w auli seminaryjnej. Przełożony kleryków – o. Sebastian Łuszczki OMI – powitał wszystkich dostojnych gości, wyrażając szczególne podziękowanie dla wieloletniej posługi w Obrze o. Kazimierza Lijki OMI – wykładowcy liturgiki.

Następnie sprawozdanie z działalności dydaktycznej przedstawił Prefekt Studiów – o. Łukasz Krauze OMI. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. Adam Adamski Cor: “Kapłan jako sługa Logosu w świecie chaosu”.

Krótki reportaż z uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego w oblackim scholastykacie w Obrze.

Klasztor w Obrze istnieje od 1291 r., kiedy to na te tereny przybyli cystersi. Pełni rolę Wyższego Seminarium Duchownego, od 1926 r., kiedy osiedlili się tu Misjonarze Oblaci MN (z przerwą na lata okupacji). W tym czasie mury seminarium opuściło ponad 750 wyświeconych księży. Dziś pracują na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Pięciu absolwentów jest biskupami: Eugeniusz Juretzko OMI (Kamerun), Jacek Pyl OMI (Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi) i Jan Kot OMI (Brazylia). Obecnie w Obrze kształci się kilkudziesięciu kandydatów na księży misjonarzy.

Galeria (28 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze