Fot. wikimedia commons/By Salomon de Bray – Sotheby's, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20518159

Izrael: trwają prace nad rekonstrukcją posadzki świątyni z czasów Jezusa

Naukowcy z izraelskiego uniwersytetu Bar Ilan w Tel Awiwie kończą prace nad rekonstrukcją posadzki świątynnej, po której według nich przechadzał się Jezus.

Posadzka należy do tzw. Drugiej Świątyni (pierwsza, wybudowana przez króla Salomona została zburzona ok. r. 563 p. Chr. w wyniku najazdu babilońskiego) budowanej w czasach króla Heroda. Została ona zburzona przez Rzymian ok. r. 70 n.e. w odwecie za wywołanie powstania przez Żydów. Archeolog Assaf Avraham tak tłumaczy agencji Reutersa naturę tych prac:

„To co zamierzaliśmy, to realistyczne odtworzenie starożytnej posadzki z czasów Drugiej Świątyni. Na posadzce zarejestrowaliśmy nawet zarysowania i wszystkie inne rysy, aby wyglądała tak, jak w tamtych czasach”.

>>>Jerozolima otrzyma od papieża relikwie z Żłóbka Dzieciątka Jezus

Fot. wikimedia commons/By Internet Archive Book Images – https://www.flickr.com/photos/internetarchivebookimages/14749899816/Source book page: https://archive.org/stream/biblemanualintro00kram/biblemanualintro00kram#page/n221/mode/1up, No restrictions, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42050807

Przybywali tu Żydzi z całego świata

Kafelki posadzki, które przetrwały, opowiadają archeologom z jakiego materiału powstały: są tu ręcznie obrabiane lokalne wapienie, kamienie z Morza Martwego a także importowany marmur. Kiedy usuwaliśmy warstwy brudu, nagle ujrzeliśmy kafelki starożytnej świątyni: ozdobne i kolorowe. Tak jak je opisał Józef Flawiusz (37-100), żydowski historyk, pisząc o posadzce świątyni, o dziedzińcu świątynnym, który był wybrukowany kolorowymi kamieniami. Możemy sobie wyobrazić , kto przechadzał się po tej posadce: pielgrzymi, Żydzi z całego świata i oczywiście Pan Jezus, tak jak jest to opisane w ewangelii św. Jana”.

>>>Jerozolima: ujęto sprawcę podpalenia kościoła w Ogrodzie Oliwnym

Także badania nad tekstami

Prace polegają na badaniach nad odkrytymi pozostałościami, a także nad historycznymi tekstami. Jeśli chodzi o odkrycie fragmentów posadzki, to ma to związek z realizowaną od 2004 r. operacją archeologiczną „Temple Mount Sifting Project”, która polega na dokładnym przebadaniu wszystkich pozostałości, które usunięto z terenów dawnej świątyni bez należytego ich przebadania. W projekcie tym wzięło udział wielu uczniów, studentów a nawet turystów.

Kierujący pracami nad restauracja świątynnej posadzki Avi Tsvisal, ma nadzieję, że ludzie niebawem ujrzą finalny produkt tej „ciężkiej pracy, w którą włożyliśmy całe serce”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze