fot. PAP

Izrael: Yad Vashem przeprasza za błędy podczas Światowego Forum Holokaustu

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Instytut Yad Vashem przeprasza za treści prezentowane na Światowym Forum Holokaustu, które odbyło się 23 stycznia w Jerozolimie. Przeprosiny dotyczą m.in. za mapy sugerującej, że niemiecka agresja w Europie rozpoczęła się w 1942 roku. Znalazły się też na niej błędnie naniesione kontury Polski.

Fragment mapy pokazanej podczas prezentacji w Yad Vashem / Źródło: YouTube

W liście do izraelskiego dziennika „Haarec”, który ma zostać opublikowany we wtorkowym hebrajskojęzycznym wydaniu, Yad Vashem twierdzi, że informacje przedstawione na Forum zawierały „nieścisłości” i „stronnicze przedstawienie faktów”, które „wywołały nieobiektywne wrażenie”. Na Forum, w którym wzięło udział kilkudziesięciu światowych przywódców, pokazano nagrania wideo z „rzekomo historyczną treścią, ale zawierały one różne nieścisłości i zafałszowania, niektóre techniczne, a niektóre wydające się być stronniczymi” – przypomina gazeta.

KL Auschwitz-Birkenau, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Nagrania nie wspominały o zbrodniach Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej ani o jego odpowiedzialności za wybuch wojny. „Nie zawierały żadnego odniesienia do podziału Polski między sowiecką Rosją a nazistowskimi Niemcami w 1939 roku, ani okupacji Europy Zachodniej w 1940 roku” – napisał Yad Vashem. „Haarec” odnotowuje, że mapy przedstawione na nagraniach błędnie przedstawiły granice Polski i jej sąsiadów, nie zawierając też odniesienia do Ukrainy, która jest obecnie w trakcie toczącego się konfliktu z Rosją Władimira Putina. Innym błędem było także pomylenie obozów koncentracyjnych z obozami śmierci.

fot. Jan Karwowski, PAP

W liście Yad Vashem w gruncie rzeczy przyznaje, że skapitulował przed zniekształconymi faktami historycznymi o II wojnie światowej i Holokauście, aby służyć politycznym i dyplomatycznym interesom prezydenta Rosji Putina, z naruszeniem obowiązków zawodowych i przede wszystkim lojalności wobec historii. (dziennik „Haarec”)

Światowe Forum Holokaustu zostało zorganizowane przez Mosze Kantora, prezesa Europejskiego Kongresu Żydów, biznesmen, oligarchę uważanego za bliskiego Putinowi. Uroczystość odbyła się we współpracy z Yad Vashem i pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.

Przepraszamy za godny pożałowania wypadek. Jako instytucja naszym obowiązkiem wobec Izraela i narodu żydowskiego (…) jest – i pozostanie – trzymanie się faktów historycznych, o ile to możliwe, i badanie, aby przeciwstawić się próbom zatarcia i wypaczenia dyskursu politycznego w różnych krajach. (profesor Dan Michmana, szef Instytutu Yad Vashem)

„To dążenie obejmuje (…) uznanie własnych błędów i nieścisłości oraz gotowość do ich podkreślenia i poprawienia, w tym przypadku, jak również w innych” – dodał prof. Michman.

Jerozolima, fot. pixabay.com

Jedna z map zaprezentowanych na Forum podpisana została „Nazistowski podbój 1942”. Zgodnie z nią niemiecka agresja objęła m.in. Austrię, Czechosłowację, Polskę, Węgry, Danię, Białoruś, Litwę i Łotwę. Kolor brunatny wypełnił również terytorium podpisane „Prusy Wschodnie”. Obszar ten w latach 1933-1945 był częścią III Rzeszy. Na historycznej mapie Polska nie była przedstawiona w granicach sprzed 1939 roku, ani też tych po 1945 roku. Z kolei tereny podpisane jako Białoruś sięgają na południu aż Karpat.

>>> Izrael: światowi przywódcy o najczarniejszych kartach współczesnej historii

„Nazistowska maszyna pożerała państwo po państwie, a gdziekolwiek stąpały nazistowskie buty, następowały szwadrony śmierci, obozy pracy, koncentracyjne i śmierci. Ponad 11 tys. gett i ok. 1 tys. obozów wkrótce pokryło Europę” – tłumaczył lektor w trakcie prezentacji. Mapa z tymi samymi konturami państw została przedstawiona również przy opisywaniu wyzwolenia Europy z okupacji niemieckiej. Po prezentacji tego nagrania prezydent Andrzej Duda uznał, że podjął słuszną decyzję nie biorąc udziału w Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie. „Nie powinniśmy autoryzować zafałszowanego przekazu historycznego, przedstawionego przez organizatorów” – powiedział prezydent. 

Według „Haareca” list nie odpowiada też na inną krytykę, w szczególności decyzję o odrzucenie prośby polskiego prezydenta Andrzeja Dudy o zabranie głosu.

Zobacz także
Wasze komentarze