epa05756415 Mourners carry the body of Palestinian Majd Abdullah Khudur, during the funeral in the West Bank village of Bani Naim, near Hebron, 28 January 2017. Israel handed over the body of Khudur who was killed in a 2016 car-ramming attack. EPA/ABED AL HASHLAMOUN Dostawca: PAP/EPA.

Izraelskie wojsko zastrzeliło Palestyńczyka na Zachodnim Brzegu

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Izraelscy żołnierze zastrzelili młodego Palestyńczyka i ranili pięciu innych, gdy w nocy z soboty na niedzielę wojskowi weszli do obozu dla uchodźców w Dżaninie na Zachodnim Brzegu i zostali tam zaatakowani przez jego mieszkańców – podały źródła medyczne.

Palestyńska policja podała, że Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami, a ci odpowiedzieli ogniem. 

Wojsko izraelskie potwierdziło, że żołnierze zostali zaatakowani przez mieszkańców obozu w Dżaninie, zaznaczając jednak, że do ataku przeciw wojskowym użyto bomb rurowych. „Żołnierze odpowiedzieli na zagrożenie i otworzyli ogień do prowodyrów” – podkreśliła rzeczniczka.

Od 2015 roku palestyńscy napastnicy dokonali licznych ataków z użyciem noży, broni palnej i pojazdów, w których zginęło 40 Izraelczyków i dwóch amerykańskich turystów. W tym czasie izraelskie siły bezpieczeństwa zabiły 235 Palestyńczyków, głównie sprawców napaści. 

Jak przypomina agencja AP, organizacje praw człowieka oskarżają Izrael o częste stosowanie nieproporcjonalnej siły w odpowiedzi na podobne ataki. Strona izraelska za falę przemocy obwinia Palestyńczyków, ci zaś wskazują na wzburzenie palestyńskiej ludności trwającą od kilku dziesięcioleci zwierzchnością Izraela. 

Izraelskie wojsko zastrzeliło Palestyńczyka na Zachodnim Brzegu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze