Jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii? 10 prostych rad
1. Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój
Korzystaj z wiarygodnych źródeł wiedzy. Nie wierz i nie rozpowszechniaj tzw. fake newsów (nieprawdziwych informacji). Zanim prześlesz dalej otrzymaną w tzw. łańcuszku wiadomość, sprawdź czy zawarte w niej informacje są prawdziwe.
2. Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób
Można to zrobić np.: przez telefon czy wideokonferencję. Podziel się z bliskimi tym, co cię cieszy i tym, co cię niepokoi i martwi. Wspólnie łatwiej poradzić sobie z problemami. Budowaniu więzi sprzyja regularny kontakt np. o stałej określonej porze.
3. Codziennie uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną
Aktywność fizyczną dobierz tak, by nie narażać na zarażenie siebie i innych. Nie ćwicz dłużej niż 30 minut. Jeżeli jesteś w kwarantannie albo z innych powodów wychodzenie na zewnątrz jest niezalecane lub zabronione – ćwicz w domu.
Jeżeli nie jesteś objęty kwarantanną, a oficjalne komunikaty nie odraczają wychodzenia na zewnątrz – wybierz się na spacer – sam lub z domownikami.
4. Utrzymuj stały plan dnia
Chociaż przebywanie w domu może być czasem odpoczynku od codzienności, unikaj długiego leżenia w łóżku i rozregulowania rytmów okołodobowych.
5. Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji
Zaplanuj aktywności, które lubisz albo które są pożyteczne, które zajmą twoje myśli i które sprawią, że czas szybciej minie. Może to być np.: czytanie, gotowanie, oglądanie filmów, wiosenne porządki. Możesz wykorzystać czas na odpoczynek lub na naukę i rozwój osobisty. Wiele firm i instytucji udostępnia obecnie ciekawe pomysły na spędzenie czasu w domu – może zainteresuje Cię spacer po wirtualnym muzeum albo wciągnie audiobook.
>>> Pięć tysięcy książek i audiobooków za darmo, czyli sposób na narodową kwarantannę
6. Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji kiedy musisz wyjść z domu
Jeśli musisz wyjść z domu np. do pracy, skoncentruj się na działaniach, które możesz podjąć w celu ograniczenia ryzyka zakażenia (mycie rąk, niedotykanie twarzy, odpowiedni odstęp oraz niedotykanie innych ludzi).
>>> Dom. Bezpieczna twierdza czy więzienie samotności?
7. Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek
W czasie wzmożonego napięcia psychicznego może się wydawać, że alkohol i inne używki przyniosą szybką ulgę. Unikaj takiego sposobu rozwiązywania problemów. Wpłynie to negatywnie na Twój stan psychofizyczny. Zamiast tego postaraj się redukować napięcie w zdrowy sposób – przez uprawiany w pojedynkę sport czy bezpieczny kontakt z innymi ludźmi (telefon, internet).
8. Zastanów się, czy komuś z Twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc
Taka pomoc potrzebna jest zwłaszcza osobom starszym lub należącym do grupy o zwiększonym ryzyku ciężkiego przebiegu choroby. Zadzwoń, zapytaj, czy nie jest potrzebna im dodatkowa pomoc np. przy zakupach.
9. Chorzy i te osoby, które czekają na wyniki badań, czy odbywają kwarantannę wymagają szczególnej troski i opieki
Nie stygmatyzuj chorych, nie obwiniaj ich o chorobę. Osoby, które zakończyły izolację i leczenie, nie zarażają wirusem i kontakt z nimi jest bezpieczny.
>>> Harcerze w walce z wirusem i z pomocą dla seniorów
10. Pamiętaj o modlitwie!
To w niej można znaleźć ukojenie i pokój. Modlitwa jest najlepszym lekarstwem na troski. Zaufaj Bogu i zwróć się do Niego wierząc, że tak, jak prosimy w Modlitwie Pańskiej – wybawi nas od złego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |