fot. unsplash

Jak chrześcijanin rozumie (i powinien rozumieć) równość, sprawiedliwość społeczną i solidarność?

Niewiele jest pojęć o takiej plastyczności ideologiczne, jak równość i sprawiedliwość społeczna. Często obarczane znaczeniami oderwanymi od solidarnościowego rdzenia gubią sens, jaki pierwotnie nadaje im tradycja chrześcijańska – piszą organizatorzy kolejnej już debaty w ramach cyklu Re-thinking Solidarity.

Już jutro (w piątek 19 lutego) będzie można słuchać (i oglądać) kolejną i jednocześnie ostatnią debatę tego cyklu.  – Pragniemy przyjrzeć się pomijanym, a przecież istotowym wymiarom tych społecznych zagadnień – mówią organizatorzy. Zaproszeni do debaty goście podejmą się interpretacji tych pojęć. Są one podstawowe dla zrozumienia współczesnych dylematów z zakresu polityki społecznej, przyjmując optykę katolickiej „solidaritas”.

Debata może więc być bardzo przydatna dla wszystkich, którzy prowadzą, kształtują i uczestniczą w różnego rodzaju dyskusjach o kondycji Kościoła, społeczeństwa i państwa. Organizatorami spotkania są: Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum, St. Benet’s Insititute z Uniwersytetu Oxfordzkiego, Centre for Democracy and Peace Building z Belfastu, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz środowisko Teologii Politycznej.

Webinarium „Solidarity, equality and social justice” poprowadzi Lord Alderdice. To brytyjski polityk, członek partii Liberalno-Demokratycznej. Z zawodu jest psychiatrą. Jako lider Partii Sojuszu Irlandii Północnej odegrał znaczącą rolę w negocjacjach Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 roku. Prowadzi wykłady i zajęcia na Oxfordzie na temat rozwiązywania konfliktów i rozumienia fundamentalizmu, radykalizacji i terroryzmu. Od 1996 roku zasiada jako dożywotni członek Izby Lordów. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Izby Lordów. W dyskusji udział wezmą: o. Michał Paluch OP (rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum), Austen Ivereigh (Uniwersytet Oxfordzki), Sally J. Scholz (Uniwersytet Villanova) i Tomasz Żyro (Uniwersytet Warszawski i Teologia Polityczna). Początek spotkania o godz. 15:00, planowany koniec o godz. 16:30. Więcej o wydarzeniu, na profilu Teologii Politycznej na Facebooku. Na wydarzenie można się zarejestrować przez ten link: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_A9-1dEEHT1O1xJyUIgyMTQ

Cykl Re-thinking Solidarity rozpoczął się w październiku. Pomysł na spotkania powstał na założonym w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły Instytucie Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie. Udział w wykładach online jest bezpłatny. W czasie debat rozmawiano między innymi o solidarności i jej środowiskowym i ekonomicznym aspektom w kontekście międzypokoleniowym. W ostatnim czasie Instytut Kultury św. Jana Pawła II zaprosił też na „Wykłady Janopawłowe”. Tematem spotkań był m.in. „Faith on modern Areopagus” oraz „John Paul II and the Fundamentals of Ethics”. Relację ze wszystkich debat „Re-thinking Solidarity” można przeczytać na stronie Teologii Politycznej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze