fot. Matthew Ansley/Unsplash

Jak Dzień Matki obchodzi się w więzieniu?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dzień Matki to święto, w które Służba Więzienna włącza się całym sercem. W tym roku rodzinne spotkania, tradycyjne laurki i kartki, zastąpią kartki i życzenia elektroniczne. A zobaczyć się będzie można przez Skype’a – powiedział we wtorek PAP ppłk Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Jak poinformował ppłk Bartłomiej Turbiarz, około 4 proc. osadzonych w polskich więzieniach to kobiety. – Na dzień 20 kwietnia w więzieniu przebywało 3124 osadzonych kobiet. W większości to matki – podał funkcjonariusz Służby Więziennej.

>>> Czy wytrwałbyś w więzieniu zamknięty w nim za wiarę? Ta kobieta dała radę!

– W więzieniu rodzina nabiera szczególnego znaczenia. Jest rozłąka, tęsknota, czekanie od widzenia do widzenia. Podtrzymanie kontaktów z rodziną to jeden z najważniejszych elementów oddziaływania na skazanych. Teraz, gdy pandemia koronawirusa skutecznie ograniczyła bezpośrednie kontakty, skazani podtrzymują i dbają o relacje z bliskimi wirtualnie i na odległość – tłumaczył podpułkownik.

Wskazał, że w więzieniach zamontowano dodatkowe aparaty telefoniczne i stworzono więcej stanowisk komputerowych do rozmów, aby skazani mogli mieć kontakt z rodziną. – Oprócz tego chętni mogą się nagrać i wysłać życzenia na płycie – podał.

>>> Dlaczego hostie, które codziennie konsekruje Franciszek pochodzą… od więźniarki? Poznajcie tę niezwykłą historię

Z okazji Dnia Mamy w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze organizowana jest akcja „Chcę ci powiedzieć, że…”. – Skierowana jest do wszystkich, którzy chcieliby załatwić niezałatwione sprawy, przekazać niedopowiedziane wyznania, wyrecytować wiersz, przekazać osobiste życzenia komuś, za kim tęsknią. Te wyznanie w formie zapisu video bądź nagrania dźwiękowego zostaną przesłane pocztą wybranej osobie – powiedział PAP kpt. Dariusz Śmiechowski, wychowawca z ZK w Czerwonym Borze.

fot. pixabay

Podobna akcja z okazji Dnia Matki jest zorganizowana w Areszcie Śledczym w Mysłowicach. – Osadzeni najpierw ułożyli życzenia na piśmie, a potem je rejestrowali. Niektórzy dziękowali mamom za wszystko, inni przepraszali, ktoś wyrecytował wiersz. Wszystkie życzenia były bardzo osobiste – mówił ppor. Tomasz Janiec z AŚ w Mysłowickach.

>>> Boliwia: misjonarze wspierają w pandemii więźniów

Natomiast w Zakładzie Karnym w Krzywańcu w związku z Dniem Matki zorganizowany został konkurs „Życzenia prosto z serca”. – Życzenia skazanych zostały nagrane w radiowęźle, a następnie przesłane do mam osób pozbawionych wolności – przekazał rzecznik prasowy Dyrektora ZK w Krzywańcu por. Piotr Hamera.

– Natomiast w Domu dla Matki i Dziecka Zakładu Karnego w Krzywańcu planujemy zorganizować wspólny dzień dla matek i dzieci. Aktualnie matki przygotowują przedstawienie dla dzieci, będzie uroczystość i tort, a także upominki dla dzieci od darczyńców oraz dla matek zrobione przez dzieci. Planujemy zabawy muzyczne, konkurs recytatorski wierszy dla dzieci oraz zabawy sportowe – dodał Hamera.

Zobacz także
Wasze komentarze