modlitwa, wołanie

fot. cathopic

Jak żyć Pełnią Boga? Inicjatywa Godfullness podpowiada

Podobno w internecie można znaleźć wszystko. Od przepisów na szybki i tani obiad, przez memy dla ludzi z każdym rodzajem humoru, aż po medyczne artykuły naukowe. Ale są również liczne przestrzenie, w których człowiek może odnaleźć drogowskazy do piękniejszego przeżywania codzienności. Godfullness zdecydowanie zawiera ich mnóstwo.

Twórcami projektu są jezuici oraz osoby, którym ta duchowość jest bliska. Monika Guzewicz, o. Michał Masłowski SJ, o. Paweł Szpyrka SJ, ks. Michał Maciejny SJ oraz Jakub Majchrzak SJ wraz z zapraszanymi gośćmi tworzą treści pozwalające na chwilę się zatrzymać w pędzie scrollowania.

>>> Metoda św. Ignacego na lepszy kontakt z Bogiem i z samym sobą 

Żywym Bogiem obecnym w codzienności dzielą się na YouTubie, Facebooku oraz na Instagramie. A inspirują do tego, by po prostu „spróbować otworzyć swoje serce i pozwolić Bogu kochać siebie w prawdzie, czyli takimi jakimi jesteśmy”.

Tu i teraz

Dwudziestowieczny mistyk Anthony de Mello SJ mówił, że aby „doświadczyć szczęścia w przygodzie zwanej duchowością, musi się człowiek nastawić na wydobycie z życia jak najwięcej”. Współcześnie trwa wyścig, by wydobyć „jak najwięcej”, przez co wielu zapomina, iż wydobywanie zaczyna się w cichej codzienności, dzięki uważności i refleksji.

>>> Szybki różaniec, jeszcze szybsza adoracja  [FELIETON] 

Twórcy Godfullness kładą akcent na wartość teraźniejszości, zwracają uwagę na oddech, gest, rytm, smak, ruch, smak i odpoczynek. Drobiazgi? Jak informuje biogram Godfullness na Instagramie: „Ważne jest TU i TERAZ z Bogiem”. Również dokumenty jasno Kościoła mówią na ten temat. „Akceptowanie codziennie drogi Ewangelii, pomimo że przynosi nam ona problemy, to jest świętość” – podkreśla papież Franciszek w adhortacji Gaudete et exsultate.

YouTube/Godfullness

„Nasza codzienność składa się z drobnych, prostych gestów które wykonujemy tysiące, setki, dziesiątki razy… chcielibyśmy pokazać, że jest możliwe, by przez te zwyczajne, codzienne okruchy nakarmić się do syta” – tłumaczą autorzy rekolekcji „Świętowanie Codzienności”, które – zaplanowane na Adwent 2021 – wciąż są dostępne na YouTube Godfullness.

Co czujesz?

Duchowość ignacjańska zwraca szczególną uwagę na poruszenia serca, na ich badanie i nazywanie. Święty Ignacy mówił, że emocje, które – gdy są nierozpoznane – często stanowią trudność, są wpisane w człowieka, jak ciało, które ma pewną temperaturę. Godfullnes pomaga w poukładaniu tych sfer, zaprasza nawet do rekolekcji łączących świat duchowości i psychologii.

Twórcy projektu nie ograniczają się do częstowania poszukujących pełni Boga postami i filmami, ale udostępniają również materiały dostępne online pomocne w przyswajaniu proponowanych przez nich treści.

Zostawić boga, aby odnaleźć Boga

Na kogo czekamy w tym Adwencie? Każdy już na pewne kwestie uodporniony, do innych przywiązany. I w tym momencie wkraczają oni – jezuici, cali „Pełni Boga”.

Jezus Bóg przychodzi na świat niepozornie, jako niemowlę w opuszczonym miejscu. Tym samym wychodzi poza schemat i przyzwyczajenia ludzi. Zawodzi ludzkie oczekiwania i rozczarowuje. To nie mieściło się w ich sposobie myślenia o Bogu, dlatego że nosili w głowie Jego obraz, który sobie stworzyli”. Kolejna propozycja, którą warto przyswoić w ramach przygotowań na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

Dla chętnych są zorganizowane cotygodniowe grupki dzielenia online.Organizatorzy w swych propozycjach dają również wolność w kwestiach finansowych, proponując bezpłatny udział w rekolekcjach.

„A objawiłeś je prostaczkom”

Jednym z filarów internetowej przestrzeni Godfullness jest prostota. Jasne grafiki, krótkie komentarze, przystępne treści i przyjazna forma przekazu rekolekcji. Dzięki temu słowo może dotrzeć nawet do bardzo skomplikowanych serc. Prostota, która opiera się na oczekiwaniu i doświadczaniu Boga we wszystkim, pobudza do szczerej modlitwy. I właśnie o tę prostotę spotkania z Bogiem chodzi w projekcie.

Ale dlaczego to wszystko dzieje się w internecie?

Pierwszy film na YouTubieGodfullness został opublikowany w styczniu 2021 i wyjaśnia ideę „kwadransu dla siebie”. Ponad 200  materiałów wideo zamieszczonych przez te niespełna trzy lata przez twórców (często w towarzystwie gości) pomaga „złapać oddech” wśród męczących czy przytłaczających treści, pobudza do refleksji i wdzięczności.

Jezuicka inicjatywa Godfullness to codzienne przypomnienie, że są ludzie, którzy żyją pełnią Boga (God’sFullness) „tu i teraz, ponieważ On jest w nas i wokół nas”.  W internecie, bo tam też szukają Pana ci, którzy za Nim tęsknią. I to wszystko według jezuickiej zasady ad maiorem Dei gloriam – na większą chwałę Boga.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze