zdj poglądowe, fot. Wikimedia commons

Janów Lubelski: w wieży kościoła umieszczono 110-letnią zaktualizowaną kapsułę czasu

Zaktualizowaną, liczącą 110 lat kapsułę czasu, odkrytą w maju tego roku umieszczono w ostatnich dniach lipca w kopule wieży kościoła w Janowie Lubelskim. Dodano do niej m.in.: list podpisany przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, współczesne monety, gazety i statuty III Synodu Diecezji Sandomierskiej oraz przesłanie do przyszłych pokoleń.

Jak poinformował ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, wzorem poprzednich proboszczów, po konsultacjach, podjął decyzję, by znalezioną w maju tego roku, liczącą 110 lat kapsułę czasu, uzupełnić o współczesne artefakty i umieścić ponownie w kopule wieży kościoła.

Kapsułę czasu spakowano i umieszczono pod nadzorem przedstawicieli Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków reprezentowanego przez panią Barbarę Stolarz, właściciela firmy wykonującej prace konserwatorskie pana Macieja Filipa, kierownika prac pana Łukasza Gołdy i inspektora nadzoru pana Michała Karwatowskiego.

>>> USA: zmarł aktor Paul Sorvino, znany z „Chłopców w ferajny”

Fot. pixabay

Zawartość

– W stalowej tubie umieściliśmy list podpisany przez bp Krzysztofa Nitkiewicza, posła Jerzego Bieleckiego, starostę janowskiego, burmistrza miasta oraz proboszcza parafii. Ponadto trafił tam list przysłany z kancelarii Rady Ministrów opisujący wizytę premiera Mateusza Morawieckiego w naszym mieście, list burmistrza Janowa Lubelskiego opisujący miasto oraz list napisany przeze mnie przedstawiający aktualne wydarzenia na świecie, sytuację gospodarczą, wydarzenia w diecezji i opis naszej parafii – informuje ks. Tomasz Lis.

Ponadto do kapsuły czasu trafiły: egzemplarz statutów III Synodu Diecezji Sandomierskiej,

komplety monet przedwojennych, z okresu okupacji i powojennych, aktualne banknoty i monety polskie i Unii Europejskiej oraz wiele monet okolicznościowych podarowanych przez mieszkańców Janowa Lubelskiego.

– Podobnie jak 110 lat temu ks. Zawisza, tak i ja włożyłem zestaw lokalnych i krajowych gazet w tym: Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Nasz Dziennik oraz tygodniki katolickie: Gość Niedzielny i Niedziela, Przegląd Sportowy oraz fotografie i kilka ciekawostek dotyczących miasta – wylicza kustosz janowskiego sanktuarium maryjnego.

Jak dodaje, podobnie, jak uczynił w liście z 1912 r. ks. Michał Zawisza, w intencji naszych przodków, była sprawowana Msza święta.

>>> Łódź: studenci Politechniki Łódzkiej wyremontowali dom dziecka

srebrne monety
Fot. pixabay

Co dotychczas znajdowało się w kapsule

W zabytkowej kapsule czasu odkrytej w maju br. znajdują się m.in. listy napisane przez ojców dominikanów z 1852 r., list ks. Michała Zawiszy z 1912 r., znaczny zestaw monet z okresu od XVII do XX wieku oraz spis duchowieństwa diecezji lubelskiej z roku 1851 i trzy spisy z początku XX wieku.

– Znalezienie kapsuły czasu było nie lada odkryciem, pozwoliło nam poznać wiele ciekawych faktów z historii Janowa Lubelskiego oraz historii parafii i samego kościoła. Najstarsze monety pochodziły z 1620 roku. Znalezione artefakty zostały opisane, zdigitalizowane oraz zabezpieczone. Urządziliśmy wystawę w naszym muzeum parafialnym, aby parafianie mogli je zobaczyć. Aktualnie dobiegają końca prace na wieży kościoła dlatego przyszedł czas, aby skompletować nową kapsułę czasu i umieścić wraz ze starą w kuli wieńczącej wieżę. Postanowiłem skompletować nasz wkład do kapsuły i wraz odnalezionymi artefaktami na nowo złożyć w kuli wieńczącej wieżę kościoła – wyjaśnia ks. Tomasz Lis.

Historia parafii Św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim sięga 1326 r. Obecny kościół murowany został zbudowany przez dominikanów w latach 1694-1724, którzy zostali sprowadzeni przez wojewodę sandomierskiego Jana Zamojskiego Sobiepana. Ofiarowany przez niego cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej Różańcowej został oddany ich opiece. Parafia posiada akta parafialne od 1795 r.

Obraz Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej został uznany przez komisję duchownych za cudowny, a orzeczenie tej komisji potwierdził biskup i oficjał lubelski Stanisław Raymud Jezierski 8 grudnia 1762 r. Wizerunek janowski wpisany został na listę cudownych obrazów w Polsce i znalazł swoje miejsce w literaturze i opracowaniach. Obraz wykonany został w połowie XVII wieku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze