田中直, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25102854

Japonia przyjmuje ukraińskich studentów z KUL

Także odległa Japonia wspiera pogrążoną w wojnie Ukrainę – zwraca uwagę Radio Watykańskie. Czyni to m.in. przez danie studentom szansy na kontynuowanie nauki.

Japoński Uniwersytet Musashi przyjął na roczne studia troje Ukraińców, studiujących na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Uczelnia zaprosiła ich w ramach pomocy dla studentów z Ukrainy, którzy z powodu wojny musieli opuścić kraj lub nie mogli do niego wrócić.

>>> Japonia modli się o pokój: każda ofiara jest porażką ludzkości

„Optymistyczne przesłanie w tych trudnych czasach”

58 japońskich uniwersytetów przyjęło ok. 300 studentów z Ukrainy. Prawie wszyscy pochodzą z ukraińskich uniwersytetów i przyjechali do Japonii przez Polskę. Uniwersytet Musashi pragnął przyjąć studentów, którzy studiują w Polsce. Uczelnia zwróciła się do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. KUL dokonał rekrutacji i troje ukraińskich studentów rozpoczęło naukę w Japonii we wrześniu. W Polsce Alina, Marta i Oles studiowali prawo, psychologię i pedagogikę. W Tokio podjęli naukę na kierunku studiów wschodnioazjatyckich. Uczą się języka japońskiego.

W ich powitaniu oprócz władz uczelni udział wziął Ambasador Rzeczpospolitej Polski w Japonii Paweł Milewski i ambasador Ukrainy Sergij Korsunski. „Chcemy przekazać studentom z Ukrainy optymistyczne przesłanie w tych trudnych czasach” – powiedział Yasuo Ikeda, rektor Uniwersytetu Musashi. Interesujący się historią Oles Jaruczyk przyznał, że jest bardzo wdzięczny KUL i uniwersytetowi Musashi, bo nie marzył o tym, że mając 18 lat pojedzie do Japonii. Marta Kobayovska studiowała na ukraińskim uniwersytecie katolickim. Musiała opuścić Ukrainę z powodu wojny i została przyjęta przez KUL. „Bardzo się cieszę, że mogłam przyjechać do Japonii, aby kontynuować naukę” – powiedziała.

Tokio, fot. EPA/KIMIMASA MAYAMA

„Kultura Japonii była dla mnie zawsze ciekawa, bo różni się od kultury ukraińskiej, polskiej i europejskiej. To była dla mnie tajemnica” – mówi Alina Shelepets. „Zostałam wolontariuszką w Warszawie, kiedy zaczęła się wojna. Byłam jedyną Ukrainką w centrum pomocy. Chciałabym podziękować Polsce i narodowi polskiemu za współczucie i wsparcie, bo to jest niesamowite” – dodała.

Ambasador Milewski podziękował profesorom i studentom z Uniwersytetu Musashi za przyjęcie studiujących w Polsce ukraińskich studentów. Życzył im owocnej edukacji w Japonii. Z kolei ambasador Korsunski wyraził nadzieję, że przez poznanie kultury i zawarcie przyjaźni z Japończykami młodzi ludzie będą budować mosty przyjaźni między Ukrainą i Japonią. Podziękował Polsce za wsparcie, które nazwał „zasadniczą pomocą i linią życia dla Ukrainy, jej ludzi i gospodarki”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze