Jasna Góra: Pielgrzymka Ludzi Pracy zgromadziła ponad 20 tys. osób
Przybyło ok. 20 tys. osób, wśród nich przedstawiciele rządu RP na czele z premierem Mateuszem Morawieckim i rodziną bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, inicjatora wspólnej modlitwy.
Solidarność znaczy wspólnota miłości
Metropolita przemyski apelował w kazaniu o właściwą hierarchię wartości. Przypominał, że to ludzie Solidarności upominali się nie tylko o miejsca pracy i zarobki, ale także o godność pracowników, wolne niedziele i wartości chrześcijańskie.
Słowo „solidarność” to dla ks. Jerzego jedność i wspólnota miłości chrześcijan. To wołanie wielkim głosem o poszanowanie ludzkiej godności, to jednocześnie dostrzeganie drugiego człowieka i jego problemów, to braterska troska o wszystkich, którzy są szykanowani i dyskryminowani – przypominał abp Szal.
Zauważył, że ludzie pracy w naszej ojczyźnie wiele razy dążyli do powrotu ku prawdziwym wartościom. – Patrzymy okiem wiary na wizerunek Matki Bożej, Matki Solidarności Robotników, na którym obok postaci Maryi i Jezusa są umieszczone znamienne daty ukazujące tragiczne wydarzenia, ale wydarzenia świadczące o tym, że ludzie pracy pamiętali i pamiętają nie tylko o tym, aby były godziwe zarobki, aby praca była poszanowana, ale także pamiętają o właściwej hierarchii wartości – mówił kaznodzieja.
Abp Józef Kupny, krajowy duszpasterz ludzi pracy podkreślał, że dziś w obszarze troski o sprawy pracownicze najbardziej potrzeba jest nam cierpliwość i roztropność. – My dzisiaj nie tyle zmagamy się z problemem bezrobocia, bo praca jest, ale chodziłoby by ta praca była dobrze wynagradzana, by była bezpieczna, by ta praca nas rozwijała, nie dehumanizowała – mówił metropolita wrocławski.
>>> Papież: godność człowieka ściśle związana jest z pracą
Człowiek bez Boga jest jak uziemiony ptak
W pielgrzymce uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki, który przed rozpoczęciem mszy św. za ks. Jerzym podkreślał, że „człowiek nawet ciężko pracujący, bez Boga, bez modlitwy, bez ideałów będzie jak ptak z jednym skrzydłem drepczący po ziemi”.
– Wysiłki muszą zostać uwieńczone powodzeniem, ale stanie się tak tylko wtedy, gdy ludzie pracy, ludzie solidarności będą ręka w rękę ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, starali się rozpoznać ścieżki ku przyszłości – zaznaczał Mateusz Morawiecki.
Prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście do uczestników pielgrzymki przypomniał, że w tym roku obchodzimy 30-lecie wielkiego plebiscytu, jakim były pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne w roku 1989.
„Dokładnie dziesięć lat po wspomnianych tu przemówieniach papieża Polaka pękła tama, która powstrzymywała narastające, ogromne pragnienie wolności. To wtedy, niedługo po wyjściu z podziemia, NSZZ „Solidarność” z nową siłą zaangażowała się w dzieło odrodzenia Polski wolnej, niepodległej i sprawiedliwej” – napisał prezydent RP.
Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się każdego roku, w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 r. przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później, uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się w uroczystej mszy. św. o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |