Jasna Góra: Pielgrzymka Parafii Jakubowych i czcicieli św. Jakuba
Z modlitwą o budowanie jedności z Bogiem i ludźmi, prośbą o męstwo w wierze na wzór św. Jakuba Apostoła oraz z wiecznością za rozwój Jakubowego kultu w Polsce na Jasną Górę przybyła XVI Pielgrzymka Parafii Jakubowych i czcicieli św. Jakuba. Camino czyli piesze pielgrzymowanie drogami św. Jakuba staje także w naszym kraju coraz bardziej popularne.
Jasna Góra jako miejsce pielgrzymkowe od dawna związana jest także z kultem jakubowym. Muszla, symbol pielgrzymujących do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostella, od roku 1723 widnieje w głównej bramie Sanktuarium, bramie Jerzego Lubomirskiego. W Kaplicy Matki Bożej jest także figura Jakuba Większego. – Św. Jakub jest obrońcą wiary. Pokazuje męstwo, odwagę, ale przede wszystkim wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii i o tym szczególnie teraz powinniśmy pamiętać – powiedział ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie w diec. zielonogórsko-gorzowskiej, organizator jasnogórskiego spotkania.
>>> Odkrywamy Camino de Santiago#7: historia pielgrzyma ekstremalnego
Ogólnopolski Synod Jakubowy
Ks. Czerwiński przypomniał, że niedawno zakończył się Ogólnopolski Synod Jakubowy, który dotyczył m.in. Aktu Europejskiego podpisanego przez św. Jana Pawła II 9 listopada w 1982 r., w którym podkreślił on, że „tożsamości europejskiej nie można zrozumieć bez chrześcijaństwa”. – Papież zachęcał wówczas, żeby budować jedność z Bogiem i trzymać się swoich korzeni, a nasze korzenie to Jasna Góra – podkreślił kapłan. Dodał, że to właśnie św. Jan Paweł II przywrócił kult św. Jakuba na świecie i wyniósł na ołtarze wielu świętych i błogosławionych. Zachęcał, żeby właśnie za wstawiennictwem papieża Polaka modlić się o pokój, a także w intencjach rodzin i całej Polski. Zwrócił uwagę, że jasnogórska pielgrzymka to także czas dziękczynienia za rozwój kultu św. Jakuba w Polsce.
– Mamy już ponad 7,5 tys. oznakowanych szlaków w Polsce, jest siedem Sanktuariów św. Jakuba, za wszystkie te dzieła dziękujmy Matce Bożej – powiedział i dodał, że czciciele św. Jakuba chcą wciąż pokazywać camino – szlaki św. Jakuba, na których często dokonuje się wielka przemiana w człowieku: „wystarczy otworzyć się na działania Pana Boga i On przez św. Jakuba dotyka człowieka, sprawia, że jego pielgrzymka życia ma sens i cel, a jest nim niebo”. Kapłan przypomniał, że Jakub jest obrońcą wiary, objawił się kilkukrotnie rycerzom, którzy zwyciężyli pogan i jest pierwszym męczennikiem z grona dwunastu apostołów, który oddał życie dla Chrystusa. – On pokazuje nam odwagę i wierność Bogu, krzyżowi i Ewangelii. Chcemy tę wierność i jedność wymodlić właśnie tutaj. Wierzymy, że on jest z nami i wspiera nas Maryja, która wzywała św. Jakuba do budowania Kościoła – powiedział ks. Czerwiński.
Camino coraz bardziej popularne w Polsce
Camino czyli piesze pielgrzymowanie drogami św. Jakuba staje także w naszym kraju coraz bardziej popularne.
– Każdy idzie we własnym tempie, kontemplując, zanosząc swoje intencje. To wspaniałe doświadczenie – zauważyła Ewa Krawczyk z Bractwa Jakubowego z Więcławic Starych.
Barbara i Roman, małżeństwo z Częstochowy, od prawie trzech dekad uczestniczy w różnych pielgrzymkach. Od kilku już lat razem z grupą z Więcławic pokonują trasę do Częstochowy.
– Bractwo skupia takich ludzi jak my, którzy lubią chodzić szlakami. Nasza grupa szła już etapami ze Lwowa, przechodząc przez Polskę, Czechy, to około 380 km rocznie. Przeszliśmy też Bawarię. W zeszłym roku wędrowaliśmy z Genewy do La Salette. W tym roku samolotem dotrzemy do miejsca, w którym zakończyliśmy pielgrzymowanie w zeszłym roku i znowu pokonamy około 380 km – opowiada małżeństwo, podkreślając życzliwość ludzi spotkanych na szlaku, nazywając ich aniołami.
Uczestnicy pielgrzymki przeszli tradycyjnie z kościoła św. Jakuba w Częstochowie, Alejami NMP na Jasną Górę, gdzie uczestniczyli w drodze krzyżowej i mszy św.
Od kilkunastu lat daje się zauważyć proces odnowy Szlaku Jakubowego w Polsce. Z roku na rok przybywa dróg, ich sympatycy raz w tygodniu lub raz w miesiącu pokonują jeden etap wybranego szlaku. W 2005 r. do parafii w Jakubowie zostały przywiezione relikwie św. Jakuba, już wtedy istniało pierwsze w Polsce Bractwo św. Jakuba, dwa lata później bp Adam Dyczkowski widząc ożywienie kultu św. Jakuba zadecydował o ustanowieniu sanktuarium. Kolejne sanktuaria powstawały w 2010 r. w Lęborku, 2011 r. w Szczyrku, w 2013 r. w Więcławicach Starych koło Krakowa czy w 2016 r. w Małujowicach koło Brzegu. Znajdują się one na szlakach św. Jakuba po to, by umożliwić pielgrzymom uzyskanie odpustów i odpoczynek. W 2004 r. zadecydowano o utworzeniu pierwszego w Polsce stałego szlaku św. Jakuba łączącego Dolny Śląsk z europejską siecią szlaków do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Szlak ten pod nazwą Dolnośląska Droga św. Jakuba został oficjalnie otwarty 24 lipca 2005 roku, a prowadzi z Głogowa do Zgorzelca. Liczy 130 km. Od tego czasu wciąż są wytyczone nowe Jakubowe szlaki, które tworzą razem sieć ponad 7,5 tys. kilometrów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |