Jasna Góra: sanktuarium ma odwiedzić 104 tys. pielgrzymów
W sierpniu na Jasną Górę w pieszych pielgrzymkach przybędzie około 104 tys. osób – szacuje częstochowski samorząd, na podstawie zgłoszeń organizatorów pielgrzymek. Jak co roku, miejskie służby przygotowują się do właściwego zabezpieczenia ruchu pielgrzymkowego.
Według danych jasnogórskiego klasztoru, w całym ubiegłym roku do Częstochowy przyszło 246 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło łącznie ok. 122 tys. osób. Najwięcej przybywa ich do sanktuarium w sierpniu, kiedy obchodzone są najważniejsze uroczystości maryjne – 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a 26 sierpnia święto Matki Bożej Częstochowskiej – w tym roku jego obchody będą połączone z głównymi uroczystościami jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego widoczne już w Częstochowie już od czerwca, jednak to na sierpień zwyczajowo przypada najintensywniejszy okres sezonu pątniczego. Szczyt pielgrzymkowy oznacza mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup do miasta, zapewnienie opieki medycznej, przenośnych toalet czy dostępu do wody pitnej. Kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 14 sierpnia – w tym dniu w pieszych pielgrzymkach do miasta ma wejść ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć do Częstochowy dzień wcześniej. 15 sierpnia pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kolejnym dniem szczytu pieszych wejść będzie 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przyjdzie blisko 15 tys. pątników.
Najliczniejszą ze zgłoszonych do Urzędu Miasta pielgrzymek będzie licząca 9 tys. osób pielgrzymka organizowana przez Kurię Diecezjalną w Tarnowie – jej przybycie przewidziane jest na 25 sierpnia. Niewiele mniej liczna będzie – podzielona na osiem grup odpowiadającym różnym wspólnotom lokalnym – 37. Pielgrzymka Krakowska, w której 11 sierpnia wejdzie do Częstochowy prawie 8,8 tys. osób. Inne z największych pielgrzymek przybędą na Jasną Górę w połowie miesiąca. Będą to: pielgrzymka Duszpasterstwa Pielgrzymek Pieszych Kurii Diecezji Radomskiej (13 sierpnia, 7 tys. osób), pielgrzymka organizowana przez klasztor ojców paulinów z Warszawy (14 sierpnia, 5 tys. osób) oraz liczące po 4 tys. osób grupy z Kurii Diecezjalnej Siedleckiej i warszawskiego Kościoła Akademickiego św. Anny (obie dotrą 14 sierpnia). Łącznie piesze grupy warszawskie, wchodzące na Jasną Górę 14 sierpnia, mają liczyć ok. 12,3 tys. osób.
Najmniejsze zgłoszone grupy liczą ok. 20 osób – tyle osób ma przyjść np. w pielgrzymce zorganizowanej przez Parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mysłowicach. Z reguły piesi pielgrzymi przybywający z daleka wracają do domów autokarami, koleją lub organizują sobie powrót indywidualnie np. prywatnymi samochodami. Grupy z bliższych okolic, np. z Działoszyna, Pajęczna, Starczy, Koziegłów, ale także Bełchatowa, Wielunia i Sulejowa – często idą pieszo także z powrotem. W sierpniu na Jasną Górę przybędą również grupy pielgrzymów na rowerach. Będą to np. Warszawska Pielgrzymka Rowerowa (14 sierpnia, 300 osób), Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej (19 sierpnia, 500 osób) oraz Warszawska Pielgrzymkowa Grupa Rowerowa przy parafii św. Łukasza Ewangelisty (14 sierpnia 100 osób i 26 sierpnia 200 osób). Oprócz zorganizowanych grup pieszych pielgrzymi będą przybywać w sierpniu do Częstochowy również własnym transportem, koleją i autokarami. Łączna liczba pielgrzymów, odwiedzających latem sanktuarium, sięga kilkuset tysięcy osób.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |