Sytuacja emerytów się poprawi

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pracujemy nad rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację najbiedniejszych emerytów – powiedziała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że to czy wejdzie ono w życie, będzie wiadomo za około dwa miesiące.

W poniedziałek „Super Express” napisał, że szefowa resortu pracy chce wprowadzić dodatek dla najbiedniejszych emerytów w wysokości 500 zł. „Nasz rząd bardzo poważnie traktuje problemy seniorów. Chcemy ich wspierać, dając coroczny jednorazowy dodatek” – powiedziała w rozmowie z „SE” Elżbieta Rafalska. Rafalska, pytana w TVP1 o te doniesienia powiedziała, że MRPiPS pracuje obecnie „nad rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację emerytów, którzy są w najtrudniejszej sytuacji dochodowej”. Przypomniała, że rząd podniósł niektóre świadczenia, w tym minimalne emerytury, ale brakowało „jednorazowego dodatku, który stanowiłby istotny zastrzyk finansowy” dla emerytów.

Jak mówiła Rafalska, obecnie resort pracy liczy koszty takiego rozwiązania, a to, czy wejdzie w życie, będzie wiadomo w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, „kiedy będziemy mieć to uzgodnione z ministrem finansów, z wicepremierem (Mateuszem) Morawieckim, kiedy będzie zatwierdzanie budżetu”. „Jeśli będzie przyjmowany budżet na 2018 rok, to nie możemy wprowadzać (nowego) rozwiązania, którego skutki finansowe będą obciążały następny rok” – zaznaczyła. 1 marca wzrosły kwoty najniższych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej wyniosą 1 tys. zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 750 zł.

Tegoroczna waloryzacja świadczeń polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia obecnie przysługującej emerytowi lub renciście o wskaźnik waloryzacji – 100,44 proc. Podwyżka nie mogła być jednak niższa niż 10 zł – w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych a 7,50 zł – w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 5 zł – w przypadku emerytur częściowych. Świadczenie przedemerytalne wynosi od 1 marca – 1040 zł. Zmienione zostały też kwoty dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych: dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie i dodatek kombatancki wynosi 209,59 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji – 314,39 zł, dodatek dla sieroty zupełnej – 393,93 zł, dodatek kompensacyjny – 31,44 zł. Kwota bazowa do obliczania emerytur od 1 marca 2017 r. wynosi 3 tys. 536 zł i 87 gr. 

Sytuacja emerytów się poprawi
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze