Jest już obrzęd ustanowienia posługi katechisty. Kto może ją otrzymać?
Papież zatwierdził obrzęd liturgiczny ustanowienia katechistów. Wyjaśniono też, jak rozumieć tę nową posługę. Jest to raczej posługa przeznaczona dla tych, którzy uczestniczą w różnych formach apostolatu, a nie uczą religii w szkole. Na wprowadzenie tej nowej posługi trzeba też przygotować wierzących, aby nie postrzegali jej jako substytutu kapłana – co dziać się może na misjach, gdzie prezbiterzy docierają sporadycznie jak np. w Amazonii raz na 3-4 lata, lecz posługę świeckich wynikającą z ich chrztu.
Posługę katechisty wprowadził papież 10 maja motu proprio Antiqum ministerium. Jest ona przeznaczona zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła dziś obrzęd ustanowienia katechistów, który będzie obowiązywał od 1 stycznia. Załączono do niego list wyjaśniający jej prefekta, abp. Arthura Roche’a.
>>> Bp Czaja do katechetów: dla wielu młodych jesteście jedyną twarzą Kościoła
Nowa posługa
Zaznacza on na wstępie, że nie wszyscy, którzy uczą w szkołach religii bądź przygotowują do sakramentów przy parafiach powinni zostać ustanowieni katechistami. Jest to posługa stała, którą przyjmuje się tylko raz, choć długość i sposób jej sprawowania powinna być regulowana według wymogów duszpasterskich. Katechiści mają być współodpowiedzialni w Kościele lokalnym za głoszenie i przekaz wiary, pod kierunkiem i we współpracy kapłanów-prezbiterów. Szef watykańskiej dykasterii zauważa, że dzisiaj funkcje katechistów różnią się w zależności od regionu. W Kościołach o długiej tradycji zajmują się oni katechezą przyparafialną przygotowującą do przyjęcia sakramentów, w krajach misyjnych uczestniczą w różnych formach duszpasaterstwa np. są liderami miejscowych wspólnot. Jest to w każdym razie posługa, która wymaga powołania, a zatem i rozeznania ze strony biskupa.
Stolica Apostolska precyzuje, że nie wszyscy, których nazywa się katechetami (nauczycielami religii) powinni zostać ustanowieni w tej nowej posłudze. Wymienia się konkretne kategorie osób, które nie miałyby być dopuszczane do posługi. Są to na przykład ci, którzy przygotowują się do diakonatu lub kapłaństwa, zakonnicy i zakonnice – oni w charyzmacie ślubów zakonnych mają wpisane bycie katechistami, ci, którzy pełnią swą posługę wyłączenie w ramach jakiegoś ruchu kościelnego – jednej wspólnoty, oraz nauczyciele religii w szkołach, jeśli nie pełnią też innych funkcji w w ramach całej parafii czy diecezji.
Głosić przez współpracę
Abp Roche zachęca też do refleksji nad posługą osób, które przygotowują zarówno dzieci, jak i dorosłych do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Nie wszyscy powinni zostać ustanowieni katechistami, ale jest to możliwe kiedy dzieje się to w ramach całej wspólnoty parafialnej, a nie tylko wybranej grupy, wspólnoty. Prefekt watykańskiej kongregacji zastanawia się nawet, czy w tym wypadku bardziej odpowiednia nie byłaby posługa lektora, która również obejmuje zadanie wychowywania w wierze i przygotowania do sakramentów. Zadaniem katechistów ma być natomiast współpraca z kapłanami. Tytułem przykładu charakterystycznej dla posługi katechisty, wspomina się o przewodzeniu modlitwie wspólnotowej, a w szczególności „niedzielnej liturgii pod nieobecność kapłana czy diakona”, posługa chorym, przewodzenie obrzędom pogrzebowym, formacja innych katechistów, koordynacja inicjatyw duszpasterskich, pomoc ubogim.
Na zakończenie listu prefekt watykańskiej Kongregacji podkreśla, że dookreślenie profilu, posługi i formacji katechistów należy do kompetencji lokalnych konferencji episkopatu. Zadaniem zaś biskupów diecezjalnych jest rozeznawanie powołania do tej posługi, po uprzednim rozważeniu potrzeb wspólnoty i umiejętności kandydatów. Przypomina się zarazem, że katechiści muszą mieć odpowiednie przygotowanie biblijne, teologiczne, duszpasterskie i pedagogiczne, a także powinni odznaczać się ludzką dojrzałością.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |