Kard. Parolin do księży: towarzyszyć zranionej ludzkości
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podziękował kapłanom, którzy „codziennie poświęcają się dla sprawy Ewangelii, często w ciszy pokornego i cierpliwego siewu, czasem w smutnej samotności niezrozumienia” podczas Mszy św. odprawionej 6 lutego, na rozpoczęcie międzynarodowej konferencji na temat stałej formacji kapłańskiej przy ołtarzu katedralnym w watykańskiej Bazylice św. Piotra.
Spotkanie, które zakończy się w sobotę 10 lutego, jest organizowane przez Dykasterię ds. Duchowieństwa we współpracy z Dykasteriami: ds. Ewangelizacji – Sekcją Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych oraz Kościołów Wschodnich.
W homilii kardynał zwrócił uwagę, że wielu kapłanów w niektórych kontekstach „doświadcza nawet obojętności lub wrogości prześladowań, ale zawsze noszą w swoich sercach cud wiary, która odnawia się każdego dnia u źródła miłości Chrystusa, aby następnie wypływać i rozprzestrzeniać się jak żywa woda w wykonywaniu posługi duszpasterskiej”.
Kapłan, podkreślił kardynał jest „uczniem, który poszedł za Panem” i który, przyjąwszy z radością swoje powołanie, „zanurza się w historię ludu Bożego jako orędownik”. „Towarzyszy tym, którzy zostali mu powierzeni i staje się dla nich żywą Ewangelią, znakiem i narzędziem miłosiernej miłości Ojca”, wyjaśnił kard. Parolin. i dodał, że to nie przypadek, że dokument „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis nr 61” „potwierdza, że kapłan jest uczniem w drodze, a jednocześnie misjonarzem i świadkiem Ewangelii.
>>> Kard. Antonio Tagle do oblatów: trzymajcie się swojej misji i celu
W tym kontekście kardynał wskazał na potrzebę kapłanów, którzy „podążają śladami Dobrego Pasterza i, w jedności z biskupem i między sobą”, oddają swoje życie „na służbę wiary swoich braci i sióstr”. Zjednoczeni z Chrystusem, kapłani są wezwani, by „żyć jak On”, innymi słowy, „nie chlubić się przywilejem swojego powołania i rolą, jaką otrzymali, ale zanurzyć się w sercu zranionej, uciskanej ludzkości potrzebującej odkupienia”. „I będą to robić wstawiając się u Ojca w imieniu ludzi, z rękami wzniesionymi ku niebu i jednocześnie pochylonymi ku ziemi, aby umywać nogi swoim braciom i siostrom, głosić im słowo zbawienia, łamać z nimi chleb życia wiecznego oraz towarzyszyć im i prowadzić ich w drodze” – wyjaśnił kard. Parolin.
Sekretarz stanu przypomniał również przemówienie papieża Franciszka do kapłanów w Katedrze św. Teresy w Dżubie 4 lutego 2023 r., w ramach podróży apostolskiej do Sudanu Południowego: „To musi być specjalność duszpasterzy, być pośród cierpienia, pośród łez, pośród głodu Boga i pragnienia miłości swoich braci i sióstr”. To „nie jest łatwe zadanie” i nigdy nie wolno zapominać, „że księża są tylko ludźmi, ze swoimi słabościami, zmęczeniem, lękami, starymi i nowymi wyzwaniami, które spoczywają na ich barkach”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |