Sanktuarium na Jasnej Górze, fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl
Kard. Ryś: bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu
Na Jasnej Górze trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Mszę dla pątników odprawił kard. Grzegorz Ryś. Bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu – powiedział. Polskę i Węgry łączą m.in dzieje zakonu paulinów, który pochodzi z Węgier.
Węgrzy tradycyjnie dotarli do Polski specjalnie zamówionym pociągiem. To już dziesięcioletnia tradycja ich pielgrzymowania. Z pątnikami przybył prowincjał placówki paulińskiej na Węgrzech, ojciec Andras Vizi. – Posługuję w Maria Nostra, skąd na Jasną Górę przyszli paulini – powiedział.
Opiekunem pielgrzymów od strony jasnogórskiego klasztoru jest ojciec Marian Waligóra. – Ta pielgrzymka jest bliska mojemu sercu, ze względu na związki z Węgrami, które mam od lat i też z racji znajomości węgierskiego. Poprzez znajomość języka pomagam na miejscu w różnych sytuacjach, ale po dziesięciu latach już są tak wypracowane pewne ścieżki w pielgrzymowaniu na Jasną Górę, że moja posługa nie jest aż tak konieczna, bo pielgrzymi sobie świetnie radzą – podkreślił o. Waligóra.

We wtorek centralnym punktem pielgrzymki była msza św. w Bazylice jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś. Metropolita krakowski w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy „w domu”.
– Jest wiele więzów między naszymi narodami. Łącznikiem między naszymi krajami są św. Jadwiga i św. Wojciech – powiedział kardynał i przypominał o wspólnych momentach historycznych, które pozwalają na „personalizację” więzów. Akcentował, że do tworzenia relacji potrzebni są konkretni ludzie, a nie kraje.
W narodowym pielgrzymowaniu biorą udział węgierscy biskupi. Bp József Tamás wskazał, że nasze kraje znajdują się obecnie w sytuacji, gdzie potrzebne jest pielęgnowanie religijności, sięganie do korzeni wiary.
– W tej chwili stoją przed nami ogromne wyzwania, ponieważ próbuje się stworzyć świat, w którym nie ma miejsca dla Boga i my musimy walczyć o to, żeby Pan Bóg był wśród nas – powiedział.
Stwierdził, że Węgrzy mają swoje narodowe sanktuarium, do którego pielgrzymują, ale chętnie wracają na Jasną Górę, bo „czeka tu na nich Matka Boża”, a miejscem opiekują się paulini, którzy przywędrowali do polski z Węgier jako jedyny zakon w tamtym kraju.
W drugim dniu pielgrzymki, w środę, uroczysta msza św. odbędzie się w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12. Wezmą w niej udział, zgodnie z zapowiedziami, biskupi węgierscy, przedstawiciele rządu węgierskiego, Konsul Generalny Węgier z Krakowa. W pielgrzymce uczestniczy ponad 500 wiernych.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |

Ks. Dohnalik: w Polsce mógłby powstać sąd kanoniczny badający sprawy wykorzystywania seksualnego
Kanoniści: potrzebne są jednolite standardy stosowania „Vos estis lux mundi” w całym Kościele
Francja: silne upały w kraju – czerwony alert ogłoszono w 54 departamentach





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny