fot. PAP/Adam Warszawa

Ks. Dohnalik: w Polsce mógłby powstać sąd kanoniczny badający sprawy wykorzystywania seksualnego

Oprócz ogólnopolskiej Komisji badającej przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, w Polsce mógłby działać, tak jak we Francji, także sąd kanoniczny – powiedział ks. dr ha. Jan Dohnalik. Członek Rady przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży uczestniczył w prezentacji „Praktycznego komentarza do listu apostolskiego motu proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”. Spotkanie odbyło się w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.

Publikację opracowali członkowie Zespołu ds. konsultacji prawno-kanonicznych Fundacji Świętego Józefa KEP.

Papieski dokument obowiązujący od 1 czerwca 2019 r. stanowi, że każda osoba duchowna oraz konsekrowana, która posiada wiarygodną informację o możliwości popełnienia przez biskupa zaniedbań co do przypadku wykorzystania seksualnego, jest zobowiązana do zgłoszenia tego jego metropolicie albo Stolicy Apostolskiej bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawiciela papieskiego. Zgłoszenia może także dokonać osoba świecka.

Ks Dohnalik wskazywał, że wydany właśnie komentarz ma pomóc Kościołowi w Polsce w procesie wyjaśniania spraw związanych z wykorzystywaniem seksualnym. “Wiemy, że jednym rozwiązaniem jest komisja, na którą wszyscy czekamy” – powiedział duchowny, dodając jednocześnie, że rozwiązaniem, które już funkcjonuje w kilku krajach europejskich, a o którym dyskutuje się mniej, jest sąd kanoniczny. Zdaniem eksperta, mógłby on obejmować sprawy z połowy lub całego kraju.

Członek Rady przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży tłumaczył, że każdy biskup jest sędzią w swojej diecezji, ale bardzo trudno znaleźć w każdej z nich wielu fachowców od prawa kanonicznego a także karnego. Natomiast w całej Polsce takich osób jest całkiem sporo. We Francji wspomniany sąd kanoniczny działa bardzo dobrze. Wprowadzenie takiego rozwiązania w Polsce służyłoby standaryzacji wszystkich postępowań – diecezjalnych i zakonnych, dlatego, wskazywał duchowny, jest to kierunek, który warto wziąć pod uwagę.

>>> Komisje badające wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele katolickim na świecie [ANALIZA]

Ekspert KEP powiedział, że powołanie takiego sądu w Polsce jest jego marzeniem i wyraził nadzieję, że zrealizuje się ono w ciągu kilkunastu lat. Tworzenie Komisji ogólnopolskiej nie powinno oznaczać rezygnacji z powołania komisji przez poszczególne diecezje bowiem “jest potrzebne i jedno i drugie” – podkreślił.

“Miałem zaszczyt pracować dwa lata z księdzem Prymasem i wspaniałym zespołem” – powiedział duchowny, wyrażając nadzieję, że powstanie ogólnopolska komisja, która będzie spełniała standardy niezależności. Przyznał, że jest to trudne, zaś “przepychanka tak długo trwa”. Tymczasem, tłumaczył, chodzi o to, żeby nie stracić zaufania. “Ale jeśli się uda je jakoś na nowo odbudować, po prostu przez jasne zasady i efektywne sposoby, które tam będą, to będzie to wielka wartość z punktu widzenia wspomnianej standaryzacji” – podkreślił ks. Dohnalik.

Magdalena Bogdan, prezeska Fundacji Świętego Józefa KEP zwróciła uwagę, że motu proprio „Vos estis lux mundi” nie powinno być odbierane jako dokument o zarządzaniu kryzysem, lecz tekstem, który buduje kulturę odpowiedzialności i współpracy, także na polskim gruncie.

„Praktyczny komentarz do listu apostolskiego motu proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi” został zaprezentowany w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.

Publikację opracowali członkowie Zespołu ds. konsultacji prawno-kanonicznych Fundacji Świętego Józefa KEP.

Google News
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!

Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze