Kard. Christoph Schönborn, fot. Weiser Martin/EPA/PAP

Kard. Schönborn: w zlaicyzowanym społeczeństwie, to dziadkowie są nosicielami wiary

„Nawet wtedy, gdy zdaje się, że nasze wysiłki zasiewu i szerzenia wiary są daremne, czasami znajduje się dobrą glebę, a wraz z nią dobre plony” – powiedział papieski legat, kardynał Christoph Schönborn OP podczas uroczystości 1 100 rocznicy męczeńskiej śmierci św. Ludmiły. Odbyły się one 18 września w Tetinie na terenie archidiecezji praskiej.

Na wstępie liturgii kardynał Schönborn witając zgromadzonych wyznał, że jest bardzo szczęśliwy, mogąc być legatem papieskim niedaleko od miejsca swojego urodzenia, pomimo że spędził w nim tylko pierwsze dziewięć miesięcy swojego życia. W homilii wskazał, że św. Ludmiła jest wzorem roztropnej babci, która nauczyła swego wnuka Wacława zachowywania przykazań Bożych. Przy tej okazji podkreślił, że babcie i dziadkowie „są chlebem, który karmi nasze życie”, a św. Ludmiła w wielkim stopniu wpłynęła na to, że św. Wacław stał się wzorem władcy chrześcijańskiego. W ten sposób wpłynęła na całą historię Czech.

>>> Kard. Schönborn: synodalność bardzo leży na sercu papieżowi

Kaznodzieja przypomniał, iż to właśnie babcie zawsze pozostawały odważne i wierne wierze oraz potrafiły zaszczepić tę wiarę swoim wnukom; żaden totalitaryzm nie mógł tego osłabić. Podobnie, w zlaicyzowanym społeczeństwie, to dziadkowie, a w szczególności babcie, są nosicielami wiary. Kardynał Schönborn zwrócił uwagę, że historię Czech kształtował chrześcijański Zachód ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami, co też doprowadziło wielu do odwrócenia się od wiary.

Papieski legat wskazał, że w obecnej sytuacji chrystianizacja oznacza przede wszystkim zachowanie nauki i dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie, podobnie, jak wielu rodziców i dziadków złożyło świadectwo o Chrystusie i Kościele przed swoimi komunistycznymi prześladowcami.

„Nawet wtedy, gdy zdaje się, że nasze wysiłki zasiewu i szerzenia wiary są daremne, czasami znajduje się dobrą glebę, a wraz z nią dobre plony. Czy życie i śmierć św. Ludmiły przyniosły obfite owoce tylko w przeszłości? – pytał kaznodzieja. Bracia i siostry, czy wierzymy, że święci są obecni? Że niebo działa teraz i dzisiaj? Święci żyją! Nie znajdują się w muzeum, są nadal aktywni” – powiedział papieski legat powierzając Czech wstawiennictwu św. Ludmiły.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze