fot. EPA/PETER DASILVA

Kardynał o antyszczepionkowcach: jestem przerażony sceptycyzmem wobec nauki

Kardynał Christoph Schönborn wręczył w Pałacu Arcybiskupim w Wiedniu 26 naukowcom nagrodę im. Kardynała T. Innitzera. W wygłoszonym z tej okazji przemówieniu odniósł się m.in. do antyszczepionkowców i osób podważających istnienie koronawirusa, podkreślając przy tym, że ten nowy sceptycyzm wobec nauki jest zaskakującym i przerażającym zjawiskiem.

Według niego ten trend które ma związek z utratą zaufania do wszystkich instytucji: politycznych, kościelnych czy samorządowych. W tym kontekście arcybiskup wiedeński wspomniał o swoich spotkaniach z Christophem Huberem – jednym z założycieli firmy „BionTech”. W 2020 roku on oraz dwoje naukowców z Niemiec tureckiego pochodzenia Uğur Şahin i jego żona Özlem Türeci poświęcili się z całą energią pracy nad stworzeniem i rozwojem szczepionki przeciwko Covid-19. Kiedy w ciągu niespełna roku udało się im uzyskać dla niej wszelkie certyfikaty, stało się coś dziwnego: „Szczepionka spotkała się z masowym sceptycyzmem. Ta nowa sceptyczna postawa wobec nauki jest przerażająca” – stwierdził z ubolewaniem kard. Schönborn (do 2020 roku przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii).

>>> Długie kolejki do szczepień

Kard. Schönborn, fot. flickr/ Ottovonhabsburg.org /CC BY-NC 2.0

Utrata zaufania do instytucji publicznych

Jego zdaniem świadczy to, jak bardzo pogłębił się proces podziału w społeczeństwie. Utrata zaufania jest zjawiskiem bardzo groźnym, gdyż „solidne badania naukowe stanowią filar wolnego, demokratycznego społeczeństwa” – wskazał purpurat. Zwrócił uwagę, że dlatego tak ważne jest, aby osoby zajmujące się badaniami „nie dały się wyprowadzić z równowagi zwolennikom teorii spiskowych i prorokom zagłady”.

>>> Ponad 20 tys. Holendrów protestowało przeciw polityce rządu walki z pandemią

Patronem wręczonej wczoraj nagrody naukowej jest były arcybiskup Wiednia kard. Theodor Innitzer (1875-1955). Uchodzi ona za jedno z najbardziej cenionych tego rodzaju wyróżnień w Austrii. Przyznają ją od 1962 archidiecezja wiedeńska i Ministerstwo Nauki, a wspiera ją większość krajów związkowych, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i Izba Gospodarcza.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze