fot. arch. Mariusz Maciak

Katolicka pielgrzymka „Śladami cadyków” już po raz drugi w Polsce!

W niedzielę 29 marca odbędzie się II Pielgrzymka Autokarowa „Śladami cadyków”. Jej uczestnicy odwiedzą Warszawę, Mszczonów, Aleksandrów Łódzki, Stryków i Sochaczew. W chasydzką duchowość wprowadzi ich Symcha Keller.

II Pielgrzymka Autokarowa „Śladami cadyków” odbędzie się pod honorowym patronatem bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Organizatorem pielgrzymki jest archidiecezja warszawska. Pielgrzymka przeznaczona jest dla tych, którzy pragną poznawać duchowe więzi judaizmu i chrześcijaństwa oraz mistyczne tradycje judaizmu (chasydyzm), które rozwinęły się na ziemiach polskich w XVIII wieku.

>>> W szabat nie używa telefonu komórkowego

Historyczne miejsca

Pielgrzymka rozpocznie się w niedzielę 29 marca Eucharystią w języku łacińskim o godz. 9.00 (dla katolickich uczestników) w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza (kościół sióstr benedyktynek sakramentek, Rynek Nowego Miasta 2). W stolicy pielgrzymi udadzą się na spacer po cmentarzu żydowskim, w czasie którego wysłuchają opowieści o życiu „Milczącego Rebego”, Menachema Mendla z Warki. Odwiedzą ohele pozostałych cadyków z Warki, Radzymina i Modżyc. Będzie też czas na modlitwę i medytację (psalmy, hitbodedut – cicha medytacja).

W Mszczonowie pielgrzymi skierują się na cmentarz żydowski, na którym wysłuchają opowieści o życiu i praktyce cadyków z dynastii Amszinów. Na tej nekropolii przy grobie cadyka oddadzą się medytacji, powierzając w niej swoje indywidualne intencje.

Msza św. przed rozpoczęciem pielgrzymki. fot. arch. Mariusz Maciak

Msza św. przed rozpoczęciem pielgrzymki. fot. arch. Mariusz Maciak

>>> Dla rabina nie ma rzeczy niemożliwych

Opowieści z dawnych lat

W Aleksandrowie Łódzkim, w dawnym dworze cadyków aleksandrowskich, uczestnicy pielgrzymki wysłuchają wykładu chasydzkiego rabina Symchy. Następnie udadzą się z wizytą na cmentarz żydowski na grobowiec członków chasydzkiej dynastii aleksandrowskiej. Tam zaplanowano wspólne śpiewanie nigunów (pieśni chasydzkich) oraz modlitwę psalmami i cichą medytację.

W Strykowie pielgrzymi wysłuchają niezwykłej historii cadyka ze Strykowa zwanego „władcą cudów”. Odwiedzą również nowy ohel odnaleziony w ostatnim roku i odbudowany przez Fundację Kellerów.

fot. arch. Mariusz Maciak

fot. arch. Mariusz Maciak

>>> Archidiecezja warszawska: odbędzie się pierwsza w historii taka pielgrzymka

W drodze powrotnej do Warszawy uczestnicy wędrówki śladami cadyków odwiedzą cmentarz żydowski, na którym znajduje się ohel dynastii sochaczewskiej, reprezentującej intelektualny nurt chasydyzmu. Powrót do Warszawy planowany jest na około godz. 20.00.

W tajniki duchowości chasydzkiej i nauk cadyków wprowadzać będzie Symcha Keller, były rabin Łodzi, chasydzki nauczyciel duchowy, kantor i muzyk. Są jeszcze wolne miejsca. Można się zapisywać u organizatora (mailowo: [email protected] – w temacie wiadomości proszę wpisać „Pielgrzymka śladami cadyków”). Liczba miejsc jest ograniczona! Koszt udziału w pielgrzymce to 60 złotych.

Galeria (9 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze