Fot. oblaci.pl

Kielce: oblaci świętowali jubileusz 100-lecia posługiwania w Polsce

Uhonorowanie statuetkami przyjaciół świętokrzyskiego sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i koncert muzyki pasyjnej złożyły się na obchody 100-lecia posługiwania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce, które świętokrzyska wspólnota świętowała 4 marca w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Był to jeden z elementów świętowania oblackiego jubileuszu w tym roku. 

Na obchody jubileuszowe przybyli misjonarze oblaci z całej Polski, na czele z ojcem prowincjałem prof. UAM Pawłem Zającem OMI i o. Marianem Puchałą OMI, superiorem ze Świętego Krzyża, a także m.in.: kapłani z diecezji kieleckiej, radomskiej i sandomierskiej. Obecni byli również parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciele samorządowych władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, instytucji państwowych, wojewódzkich oraz służb mundurowych: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Lasów Państwowych i Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

>>> Oblaci: inauguracja nowej administracji prowincji

Fot. oblaci.pl

Misjonarze oblaci pomagają ubogim

Misjonarze oblaci uhonorowali statuetkami i dyplomami swych przyjaciół i zasłużone dla świętokrzyskiego klasztoru osoby duchowne, parlamentarzystów, władze wojewódzkie i samorządowe, instytucje z regionu, uczelnie wyższe oraz osoby świeckie. O. prowincjał Paweł Zając OMI podkreślał, że misjonarze oblaci jeszcze bardziej będą się angażowali w pomoc osobom ubogim, bezdomnym i oddalonym od Kościoła. Zapewniał, że dotychczasowe działania pomocowe będą podwajane.

>>> Oblaci: Paweł Zając OMI prowincjałem na kolejne trzy lata

Po wręczeniu statuetek odbył się koncert. Wystąpiła Joanna Zawartko – Kołodziej – sopran i Maria Zawartko – alt oraz Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Martyny Szymczak. Główne uroczystości zorganizowane będą 6 czerwca w Poznaniu.

Fot. oblaci.pl

100 lat temu…

Założycielem Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej 25 stycznia 1816 r. był Eugeniusz de Mazenod, który wraz z pierwszymi towarzyszami zamieszkał w starym, pokarmelitańskim klasztorze w Aix, na południu Francji. Pierwsi oblaci przybyli do Polski w 1919 roku. Za początek ich obecności uznaje się 1920 rok, kiedy w Krotoszynie powstał pierwszy dom zakonny zgromadzenia. Klasztorem na Świętym Krzyżu ojcowie opiekują się od 1936 roku.

>>> Relikwie tego świętego miał na swoim biurku Jan Paweł II

Fot. oblaci.pl

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy 470 zakonników. W Polsce pracuje ich około 270 w 21 domach zakonnych w: Poznaniu, Obrze, Bodzanowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grotnikach, Iławie, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kodniu, Laskowicach, Lublinie, Lublińcu, Kokotku, Opolu, Siedlcach, Warszawie, Wrocławiu, Łebie, Zahutyniu i na Świętym Krzyżu. Dom Prowincjalny znajduje się w Poznaniu. W Obrze mieści się Wyższe Seminarium Duchowne, a na Świętym Krzyżu – Nowicjat. Ojcowie i bracia Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej posługują także w: Kanadzie, Francji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Syberii, Turkmenistanie, Kamerunie, Madagaskarze i Skandynawii. Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej

Galeria (8 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze