„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” istnieje od 70 lat

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy „Kirche in Not” – Kościół w Potrzebie – obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Z inicjatywy Piusa XII założył je w 1947 r. pochodzący z Holandii norbertanin Werenfried van Straaten (1913-2003). Początkowo akcja pod nazwą „Pomoc Księżom ze Wschodu” obejmowała powracających z frontu żołnierzy niemieckich i ich rodziny, a także wypędzonych. W latach pięćdziesiątych organizacja rozszerzyła swoją działalność na pomoc Kościołowi uciskanemu w krajach komunistycznych.

Obecnie pierwszoplanowe obszary pomocy to kształcenie seminarzystów, księży i duchowieństwa zakonnego, budowa kościołów i kaplic, finansowanie zakupu samochodów i rowerów duszpasterzom w Ameryce Łacińskiej, Azji, Afryce i Europie Wschodniej, pomoc uchodźcom, stypendia i intencje mszalne dla księży oraz wydawanie literatury religijnej. Szczególne miejsce w działalności organizacji zajmuje „Biblia dla dzieci”, którą wydano dotychczas w ponad 150 językach, również po polsku.

Dziś – jako fundacja na prawie papieskim – dzieło wspiera pracę duszpasterską tam, gdzie Kościół poddawany jest uciskowi, pomagając szczególnie prześladowanym i zagrożonym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Pragnie w ten sposób pomóc przetrwać wspólnotom chrześcijańskim i przywrócić do normalnego stanu ich życie w tym regionie.

Realizuje rocznie pięć tysięcy projektów w 140 krajach świata. Swoje biura krajowe ma w 23 krajach, w tym od stycznia 2006 także w Polsce (Warszawa). Pieniądze pochodzą z ofiar ponad 600 tys. darczyńców z krajów, w których działają placówki Kościoła w Potrzebie.

W 2011 roku organizacja zmieniła swój status. Decyzją Benedykta XVI to międzynarodowe katolickie dzieło pomocy stało się fundacją na prawie papieskim z siedzibą w Watykanie. Na jej prezesa Ojciec Święty powołał prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Mauro Piacenzę, który ze swej strony 1 grudnia 2011 mianował dyrektorem wykonawczym fundacji Johannesa Nepomucka Freiherra Heeremana von Zuydtwycka – do tego czasu dyrektora wykonawczego Maltańskiej Służby Medycznej w Niemczech. Duchowym asystentem organizacji został o. Martin Barta ze stowarzyszenia „Dzieło Jezusa Najwyższego Kapłana”. Siedzibą tego międzynarodowego dzieła pomocy jest w dalszym ciągu Königstein w Niemczech.

Jubileuszowe uroczystości 70-lecia połączone będą z wielką pielgrzymką dziękczynną do Fatimy w dniach 11-16 września br. „Przed stu laty Matka Boża ukazała się trojgu dzieciom w Fatimie. Przed 70 laty o. Werenfried van Straaten założył nasze dzieło, a przed 50 laty oddał je w opiekę Matce Bożej Fatimskiej. Z tej okazji w dziękczynnej pielgrzymce do Fatimy przyjadą do Portugalii darczyńcy i sympatycy z całego świata, by wspólnie się modlić w intencji dzieła” – podkreśliła fundacja w specjalnym oświadczeniu.

Fot. catholicherald.co.uk

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” istnieje od 70 lat
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze