Fot. Archidiecezja Katowicka

Katowice: pogrzeb abp Wesołego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prymas Polski abp. Wojciech Polak przewodniczył dziś uroczystościom pogrzebowym abp. Szczepana Wesołego. 

Msza pogrzebowa została odprawiona w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Biskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej, duszpasterz Polonii Szczepan Wesoły zmarł 28 sierpnia w Rzymie. Miał 91 lat. Jego życie, misję i posługę duszpasterską przypominaliśmy wtedy na portalu.  Arcybiskup Szczepan Wesoły zmarł w Rzymie. To wieloletni duszpasterz polskiej emigracji i uczestnik Soboru Watykańskiego II. Był ukochanym duszpasterzem Polaków na emigracji i bliskim współpracownikiem Jana Pawła II. Urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. I tam też został dziś pochowany, zdjęcia: Andrzej Grygiel, PAP. 

W nadesłanym telegramie Stolica Święta zapewnia, że „odszedł Pasterz, który wypełniał swoją posługę w sposób godny, z oddaniem Bogu i wielką życzliwością wobec ludzi”. „Ojciec Święty pragnie podkreślić dobro, jakie śp. Ks. Arcybiskup czynił jako kapłan i biskup wdrażając wizję duszpasterstwa emigracyjnego wśród polonii, zainicjowaną po II wojnie światowej przez śp. abp. Józefa Gawlinę i kard. Władysława Rubina w duchu wartości ewangelicznych, ludzkiej solidarności i patriotyzmu” – usłyszeli zebrani w katowickiej katedrze.

Wielokrotnie podczas uroczystości pogrzebowych podkreślano, że abp Wesoły był „biskupem na walizkach”. – Abp Szczepan „bez ziemi”, ubogi i łagodny sercem, przemierzał cały świat, aby spotkać się z człowiekiem, aby we wspólnocie wierzących Polaków sprawować Eucharystię – powiedział metropolita katowicki podczas homilii abp Skworc.

Galeria (9 zdjęć)
Katowice: pogrzeb abp Wesołego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze