Zdjęcie: pielgrzymka kobiet do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, fot. Andrzej Grygiel, PAP

Kobiety i dziewczęta przyszły do Matki Boskiej Piekarskiej [ZDJĘCIA]

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Niedziela po 15. sierpnia to już tradycyjnie dzień pielgrzymki stanowej kobiet do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. W tym roku uczestniczyło w niej blisko 80 tys. pątniczek.
 

Pielgrzymkę rozpoczyna modlitwa w bazylice piekarskiej po której księża biskupi wraz z pielgrzymami udają się na piekarskie wzgórze. W tym roku po raz pierwszy w pielgrzymce kobiet do Piekar Śląskich uczestniczył kard. Stanisław Dziwisz. Do Piekar pielgrzymują także mężczyźni. Organizowana jest też pielgrzymka w intencji prześladowanych chrześcijan.

Zdjęcie: abp Wiktor Skworc, kard. Stanisław Dziwisz i bp Andrzej Czaja, fot. Andrzej Grygiel, PAP

Kard. Dziwisz, który przewodniczył Eucharystii na piekarskim wzgórzu powtarzał za Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II, który jako metropolita krakowski wielokrotnie przemawiał w Piekarach, że „pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich są fenomenem na światową skalę”.

fot. Andrzej Grygiel, PAP

Słowo katowickiego biskupa

Tradycyjnie pielgrzymkę otwiera przemówienie metropolity katowickiego, który z piekarskiego wzgórza porusza aktualne sprawy społeczne. W tym roku abp Wiktor Skworc mówił o ekologii, pracy, umiarkowaniu i oszczędności, niedzielach wolnych od handlu oraz o kwestii ochrony dzieci i młodzieży. Oklaskami z piekarskiego wzgórza zostały przyjęte słowa dotyczące niedziel wolnych od handlu. – Nie możemy się na to zgodzić, by kobiety – dziesiątki tysięcy kobiet w skali kraju – znowu w Dzień Pański zostały ekonomicznie przymuszane do obsługiwania sklepowych kas! – powiedział. Zacytował także fragment orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Niemiec, który prawnie zapewnia ochronę niedzieli jako wartości o wymiarze nie tylko religijnym, ale również ogólnospołecznym.

Zdjęcie: abp Wiktor Skworc podczas mszy św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza w Bazylice Piekarskiej, fot. Andrzej Grygiel, PAP

Metropolita katowicki ogłosił, że w „archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej zostały opracowane i wydane zasady ochrony dzieci i młodzieży”. – Do zapoznania się z nimi i do zobowiązania się do ich ścisłego przestrzegania zostaną wezwani wszyscy pracujący w Kościele – czy w imieniu Kościoła – z najbardziej bezbronnymi grupami społecznymi. To znaczący krok w kierunku bezpiecznego środowiska dla dziecka – powiedział.

Zwracając się do zgromadzonych pątniczek słowami św. Jana Pawła II podkreślił, że „istnieje […] swoisty geniusz kobiecy, którego bardzo potrzebuje zarówno społeczeństwo, jak i Kościół”. – Odkrycia tego geniuszu kobiecego nie może przysłaniać jawna lub skrywana akceptacja jakiejkolwiek ideologii, która w imię rzekomego dobra człowieka stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i relacji międzyosobowych – powiedział abp Skworc. Zauważył, że ów „geniusz kobiecy” szczególnie widoczny jest w dwóch wymiarach życia społecznego, jakimi są: „nadawanie pełnej godności życiu małżeńskiemu i macierzyństwu” oraz „zapewnienie kulturze moralnego wymiaru”.

fot. Andrzej Grygiel, PAP

Słowa z Opola

Bp Andrzej Czaja, który wygłosił podczas Eucharystii homilię podkreślił natomiast wartość daru męstwa w życiu każdego wierzącego. – Naszym zadaniem na co dzień jest mężne opowiadanie się za Bogiem – zauważył. Wzywając do świadectwa jak najpiękniejszego życia zauważył, że kobiety mają szczególne zadanie w przekazywaniu wiary w swoich środowiskach. – Nasza śląska ziemia, nasza Ojczyzna, potrzebuje waszego świadectwa wiary! – apelował.

fot. Andrzej Grygiel, PAP

Pielgrzymkę zakończyły uroczyste nieszpory podczas których homilię wygłosił bp Marek Szkudło. Podkreślał w niej, że „w życiu chodzi o miłość”. – Jeśli ktoś kocha, to dokonuje cudów miłości. Jeśli ktoś kocha, to ma czas, to słucha, pochyla się, pomaga – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

fot. Andrzej Grygiel, PAP

Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich mają wieloletnią tradycję. Wielokrotnie stawały się trybuną debaty społecznej, gdyż każdorazowo biskupi katowiccy podejmują na piekarskim wzgórzu ważne problemy życia społecznego. W pielgrzymce bierze udział około 80 tys. pątniczek.

Galeria (4 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze