KL Dachau, fot. Wikipedia

Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej z okazji Dni Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Trzecia edycja Kongresu 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej odbędzie się 27 i 28 kwietnia br. w Krotoszynie i w Kaliszu – poinformował PAP prezes zarządu organizatora wydarzenia Pomorskiego Stowarzyszenia Wspólna Europa Andrzej B. Piotrowicz.

Kongres zainauguruje ogólnopolskie obchody Dni Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego 29 kwietnia w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Prasowa.

90 lat temu, 21 marca 1933 r. Heinrich Himmler wydał rozkaz utworzenia obozu koncentracyjnego w Dachau (z niem. Konzentrationslager Dachau). Od 1938 r. obóz pełnił funkcję „ośrodka szkoleniowego”. Przeprowadzano tam zbrodnicze pseudomedyczne eksperymenty na więźniach. Przez KL Dachau przeszło łącznie ponad 200 tys. osób, z czego jedna trzecia to Polacy.

>>> Warszawa: upamiętnienie księży niosących pomoc Żydom podczas II wojny światowej

„Polscy duchowni, zarówno według Niemców, jak i Sowietów, byli grupą szczególnie niebezpieczną. Wynikało to z ich wiedzy o bardzo dobrze zorganizowanej pracy duszpasterskiej i społecznej Kościoła w Polsce. Kapłani byli wsparciem i ostoją polskości, co skutecznie uniemożliwiało planowe wyniszczanie narodu. Duchowni stali się głównym celem niemieckiej akcji +Tannenberg+, która miała na celu bezwzględną eliminację elit przywódczych i moralnych Rzeczypospolitej” – powiedział prezes Piotrowicz. Dodał, że w latach 1939–1945 z rąk Niemców i Sowietów śmierć poniosło blisko 3 tys. polskich duchownych, czyli około 20 procent stanu przedwojennego.

Uwolnieni więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau, fot. Wikipedia/autor nieznany

W Dachau, które stało się głównym, choć nie jedynym miejscem zagłady polskiego duchowieństwa, od końca 1940 r. prześladowano i mordowano duchownych wszystkich wyznań z całej Europy. Polscy księża stanowili wśród nich grupę nie tylko najliczniejszą, lecz także poddawaną najbardziej okrutnym represjom. Przebywało tam łącznie 1780 księży, zakonników i kleryków z całej Polski.

„Ocalało 800. 22 kwietnia 1945 r. uroczystym ślubowaniem oddali oni siebie i pozostałych współwięźniów w opiekę świętemu Józefowi i tydzień później – 29 kwietnia – zostali ocaleni z obozowej niewoli przez niewielki oddział patrolowy armii amerykańskiej. Stało się to niespodziewanie, na dwie godziny przed likwidacją obozu i na kilkanaście godzin przed atakiem na KL Dachau planowanym przez dowództwo amerykańskie” – poinformował Andrzej B. Piotrowicz.

Wyjaśnił, że fakt wcześniejszego wyzwolenia obozu uznany został przez więźniów za szczególną łaskę otrzymaną od Pana Boga za przyczyną świętego Józefa.

>>> Sługa Boży kleryk Alfons Mańka OMI wśród męczenników II wojny światowej [TRANSMISJA]

Po zakończeniu wojny i powrocie do kraju polscy księża i zakonnicy wypełnili swoje obozowe ślubowanie i corocznie pielgrzymowali 29 kwietnia do sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu z dziękczynieniem. W 1970 r., w 25. rocznicę wyzwolenia obozu, ufundowali w podziemiach kaliskiego sanktuarium Kaplicę Wdzięczności i Męczeństwa oraz utworzyli muzeum i archiwum, w których zgromadzone zostały dokumenty i przedmioty z lat ich obozowej gehenny.

Od 2005 r., decyzją Konferencji Episkopatu Polski, w miejsce pielgrzymek byłych więźniów KL Dachau, w Kaliszu odbywają się ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął biskup kaliski Damian Bryl i ks. Dariusz Wilk CSMA (Congregatio Sancti Michaelis Archangeli – Zgromadzenie Św. Michała Archanioła; popularnie nazywani michalitami – PAP) i jednocześnie przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

KL Dachau, fot. Wikipedia

Inauguracja obrad odbędzie się w Krotoszynie, miejscu urodzenia bł. biskupa Michała Kozala, aby w kontekście 80. rocznicy męczeńskiej śmierci najmłodszego biskupa II Rzeczypospolitej w sposób szczególny uhonorować i przybliżyć duchowość autentycznego przywódcy polskiego duchowieństwa w KL Dachau. 26 stycznia 1943 r. ordynariusz diecezji włocławskiej został zabity przez Niemców zastrzykiem z fenolu.

Podczas Kongresu odbędą się dwie główne debaty i 12 paneli tematycznych, których tytuły są myślami Błogosławionych Męczenników. Będzie w nich uczestniczyło kilkudziesięciu prelegentów i moderatorów reprezentujących różne środowiska i punkty widzenia. Organizatorzy przewidują, że w Kongresie weźmie udział ok. 400 osób.

Na zakończenie w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu planowane jest nabożeństwo drogi krzyżowej, która została przygotowana 14 lutego 1945 r. przez księży – więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w KL Gusen.

Udział w kongresie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane jest wypełnienia formularza rejestracji i otrzymanie potwierdzenia z zaproszeniem do udziału.

„Począwszy od tegorocznej edycji kongresu, wszyscy, którym bliska jest jego idea i założenia oraz pragnący, by to dzieło rozwijało się, mogą wspierać Kongres 108 za pośrednictwem platformy społecznościowej PATRONITE” – poinformował prezes zarządu PSWE.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze