o. Alfons Mańka OMI, fot. oblaci.pl

Sługa Boży kleryk Alfons Mańka OMI wśród męczenników II wojny światowej [TRANSMISJA]

 Umarł, jak żył święcie. Wycieńczony głodem, wśród bicia i strasznych męczarni, nie wypowiadając słowa skargi. Na ustach jego była nieprzerwana modlitwa. Zawsze był skupiony. Widzieliśmy go po śmierci. Był to szkielet z anielską pogodą na twarzy – pisał o nim świadek.

Alfons Mańka urodził się 21 października 1917 r.  w Lisowicach w wielodzietnej, bardzo religijnej rodzinie Karoliny i Piotra. Regularnie pielgrzymował z rodzicami i rodzeństwem do sanktuariów maryjnych w Piekarach Śląskich i Częstochowie. W 1937 r. ukończył Niższe Seminarium Duchowne oblatów w Lublińcu. Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i rozpoczął nowicjat w Markowicach. Pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 1938 r. Następnie przeniósł się na studia do Krobi. W 1939 r. z powodu zbliżającej się wojny kleryków przeniesiono z powrotem do Markowic. Po inwazji nazistów oblaci zostali objęci aresztem domowym i zmuszono ich do pracy w niemieckich majątkach. W dniach wolnych profesorowie mogli kontynuować wykłady, by przygotowywać młodych adeptów do kapłaństwa.

8 grudnia 1939 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, rozkazano zakonnikom zburzyć kapliczkę i figurę Matki Bożej. Odmówili wykonania tego rozkazu. Niewykonanie polecenia mogło wiązać się nawet ze śmiercią, a tymczasem tego samego dnia oblaci zostali zwolnieni z przymusowej pracy, co nazwano „cudem Niepokalanej”. W następnym roku do kl. Mańki nie dochodziły zbyt radosne wieści od rodziny. Dowiedział się, że 13 marca jego ojciec zginął w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Niespełna dwa miesiące później także Alfons został aresztowany.  4 maja 1940 r. około godziny 15 przyszło po niego Gestapo. Alfons został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Szczeglinie, a zaraz potem do Dachau. Otrzymał tam numer obozowy 9348.

2 sierpnia 1940 r. roku kleryka alfonsa Mańkę przeniesiono do obozu Mathausen-Gusen w Austrii i przydzielono mu numer 6665. To w tym miejscu zakończyło się życie młodego oblata. Komendantem obozu był pułkownik Franz Ziereis, znany z okrutnego i sadystycznego traktowania więźniów. Mathausen-Gusen był obozem znanym ze szczególnie trudnych warunków, osadzeni umierali tam z wycieńczenia i chorób. Taki los spotkał też Alfonsa Mańkę. Zmarł on z wyczerpania 22 stycznia 1941 r. o godzinie 19.

Plan dzisiejszej transmisji.

9.00 Msza św.: ks. bp Marek Solarczyk, biskup diecezjalny radomski

10.00-12.00

Dr hab. Paweł Zając, prof. UAM, Prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi
Niepokalanej, Powitanie uczestników

Ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski, Przewodniczący Komisji Konferencji
Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa, Otwarcie sympozjum

Ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. UKSW, Wprowadzenie w sympozjum
Lucjan Osiecki OMI (Instytut Mazenodianum), Dom rodzinny miejscem
kształtowania świętych – dojrzewanie powołania zakonnego Alfonsa Mańki

Dr Henryk Kałuża SVD Polscy klerycy-męczennicy II wojny światowej

Robert Wawrzyniecki OMI (Instytut Mazenodianum), Miejsca męczeństwa
polskich kleryków podczas II wojny światowej

12.30 Obiad (zwiedzanie sanktuarium Świętego Krzyża dla chętnych)

14.00-16.00

Ks. dr hab. Jan Miczyński, prof. KUL , Specyfika środowiska kleryckiego

Ks. prof. dr hab. Marek Tatar (UKSW), Model formacji do dojrzałej duchowości

Prof. dr hab. Jerzy Gogola OCD (UPJPII), Każdy czas jest dobry na świętość

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze