fot. Yt/Salt and Light Media

Konstantynopol: kard. Sandri przewodniczył delegacji watykańskiej na uroczystość św. Andrzeja

Emerytowany prefekt Dykasterii dla Kościołów Wschodnich, kardynał Leonardo Sandri przewodniczył w tym roku delegacji watykańskiej, która wzięła udział w uroczystości św. Andrzeja – patrona Patriarchatu Ekumenicznego, pierwszego w hierarchii stolic prawosławia. Kardynałowi towarzyszył ks. prał. Andrea Palmieri, podsekretarz Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, a w Stambule do delegacji dołączył nuncjusz apostolski w Turcji abp Marek Solczyński – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Tradycyjnie na święta patronów, 29 czerwca w Rzymie na uroczystość świętych Piotra i Pawła, oraz 30 listopada w Stambule na uroczystość świętego Andrzeja ma miejsce wymiana delegacji obydwu Kościołów.

Delegacja Stolicy Apostolskiej wzięła udział w uroczystej Boskiej Liturgii pod przewodnictwem Patriarchy Ekumenicznego, Jego Świątobliwości Bartłomieja, w patriarchalnej cerkwi św. Jerzego w Fanarze oraz odbyła spotkanie z Patriarchą i rozmowy z Komisją Synodalną odpowiedzialną za relacje z Kościołem katolickim.

>>> Bp Andrzej Czaja: żeby odnowić Kościół, trzeba go najpierw dobrze znać

Patriarcha Bartłomiej, fot. EPA/SEDAT SUNA

Orędzie papieża

Kardynał Sandri przekazał Patriarsze Ekumenicznemu orędzie ojca świętego, które odczytał publicznie na zakończenie Boskiej Liturgii.

Papież zapewnił w nim o braterskiej więzi i serdecznej modlitwie za patriarchę Bartłomieja oraz powierzony jego opiece Kościół. Przekazał także serdeczne pozdrowienia i życzenia członkom Świętego Synodu oraz duchownym i wiernym świeckim uczestniczącym w Boskiej Liturgii w patriarchalnej cerkwi św. Jerzego.

„Spotkanie Kościoła rzymskiego z Kościołem konstantynopolitańskim z okazji ich świąt patronalnych jest wyrazem głębi łączących nas więzi i widocznym znakiem naszej żywej nadziei na coraz głębszą komunię. Pełne przywrócenie jedności między wszystkimi wierzącymi w Jezusa Chrystusa jest dla każdego chrześcijanina nieodwołalnym obowiązkiem, ponieważ «jedność wszystkich» (Liturgia św. Jana Chryzostoma) jest nie tylko wolą Boga, ale także pilnym priorytetem w dzisiejszym świecie. Istotnie, dzisiejszy świat bardzo potrzebuje pojednania, braterstwa i jedności. Kościół powinien więc jaśnieć jako «znak i narzędzie zarówno wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem, jak i jedności całego rodzaju ludzkiego» (Lumen gentium, 1)” – czytamy w papieskim orędziu.

>>> Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę kontynuowania i rozwijania naznaczonego autentycznym dialogiem i wzajemną otwartością studium dotyczącego przyczyn podziałów między Kościołem katolickim a prawosławnym. Zaznaczył, że podziały są wynikiem grzesznych działań i postaw. Zatem tylko wzrost w świętości życia może prowadzić do prawdziwej i trwałej jedności. „Jesteśmy więc wezwani do pracy nad przywróceniem jedności między chrześcijanami nie tylko przez podpisanie umów, ale przez wierność woli Ojca i rozeznanie sugestii Ducha Świętego. Możemy być wdzięczni Bogu, że nasze Kościoły nie pogodziły się z dawnymi i obecnymi doświadczeniami podziałów, lecz przeciwnie, poprzez modlitwę i braterską miłość dążą do osiągnięcia pełnej komunii, która pozwoli nam pewnego dnia, w Bożym czasie, zgromadzić się przy jednym stole eucharystycznym” – napisał Ojciec Święty.

fot. EPA/ETTORE FERRARI

Papież zauważył, że już obecnie istnieje wiele obszarów, w których Kościół katolicki i Patriarchat Ekumeniczny współpracują dla wspólnego dobra rodziny ludzkiej, chroniąc stworzenie, broniąc godności każdej osoby, zwalczając współczesne formy niewolnictwa i promując pokój.

Jednym z najbardziej owocnych obszarów tej współpracy jest dialog międzyreligijny. Franciszek przypomniał niedawne spotkanie z Bartłomiejem I w Bahrajnie z okazji Forum Dialogu. „Dialog i spotkanie są jedyną realną drogą do przezwyciężenia konfliktów i wszelkich form przemocy. W związku z tym powierzam miłosierdziu Boga Wszechmogącego tych, którzy stracili życie lub zostali ranni w wyniku niedawnego ataku w waszym mieście, i modlę się, aby nawrócił on serca tych, którzy promują lub wspierają takie złe działania. Wzywając Boga Wszechmogącego, aby obdarzył was pogodą ducha i radością, ponawiam moje życzenia z okazji święta św. Andrzeja i wymieniam z Waszą Świątobliwością braterski uścisk pokoju w Panu” – napisał Ojciec Święty do duchowego zwierzchnika prawosławia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze