epa05635257 Venezuelan opposition demonstrators rally heading to the Catholic Apostolic Nunciature, in Caracas, Venezuela, 17 November 2016. The demonstrators are protesting the lack of medical supplies and the ongoing political crisis in the country. The Vatican and former Spanish Prime Minister Jose Luis Rodriguez Zapatero are acting as mediators in the negotiations between the ruling United Socialist Party of Venezuela and the Democratic Unity opposition coalition over the country’s economic crisis. EPA/MIGUEL GUTIERREZ Dostawca: PAP/EPA.

Kościół Wenezueli: dzieci umierają z braku jedzenia i lekarstw

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ludzie szukają pożywienia na śmietnikach. Co tydzień dwoje dzieci umiera w Wenezueli z głodu i braku lekarstw. Każdego tygodnia ginie tam też w nieznanych okolicznościach ok. 200 osób.

W tak dramatycznym tonie sytuację w tym latynoamerykańskim kraju, borykającym się z ogromnym kryzysem gospodarczym i instytucjonalnym, opisuje ks. Pedro Pablo, odpowiadający w wenezuelskim episkopacie za departament ds. komunikacji. Przyjechał on do Rzymu razem z abp. Baltazarem Enrique Porrasem Cardozo, który w sobotę otrzyma z rąk Papieża Franciszka biret kardynalski.

Wenezuelski kapłan odniósł się też do nagrody, jaką Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) przyznała jego ojczyźnie za zmniejszenie o połowę liczby osób cierpiących w tym kraju głód. Według ks. Pablo nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. „Nagrodzono Wenezuelę za zmniejszenie biedy, tymczasem sytuacja w tym kraju jest całkowicie odwrotna. Jest jednak wielu przerażająco bogatych ludzi, którzy być może byli w stanie kupić także czyjeś sumienia” – stwierdził ks. Pablo. Wskazał zarazem na ogromne znaczenie działań podjętych przez Stolicę Apostolską w Wenezueli, która od kilku tygodni mediuje tam między rządem a opozycją.

W tym celu pojechał do tego kraju specjalny wysłannik Papieża Franciszka abp Claudio Maria Celli. Z jego udziałem odbyły się już dwie tury rozmów, o wynikach których nie poinformowano. Kolejne spotkanie ma się odbyć w najbliższych dniach. Ks. Pablo stwierdził w tym kontekście, że nie może tak być, iż „ktoś, kto nie popiera bezkrytycznie rządu, automatycznie uznawany jest za wroga”. Przypomniał zarazem słowa kardynała-nominata, który stwierdził, że „Kościół nie stoi za opozycją”, tylko podejmuje działania mające na celu przywrócenie pokoju i poprawienie losu cierpiących od zbyt dawna Wenezuelczyków.  

Fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Kościół Wenezueli: dzieci umierają z braku jedzenia i lekarstw
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze