fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: obrazy z klasztoru franciszkanów przeszły konserwację

11 obrazów z klasztoru franciszkanów w Krakowie przeszło w tym roku konserwację dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (NFRZK). Wśród nich są płótna przywiezione przez zakonników ze Lwowa – po tym, jak Sowieci zamknęli klasztor franciszkanów w tym mieście.

>>> Od redukcji do dedukcji [MISYJNE DROGI]

Najstarszy z obrazów poddanych w tym roku konserwacji, o tematyce pasyjnej, przedstawia Chrystusa przy słupie. Powstał w początkach XVII w. i stanowił część feretronu. Na jego odwrotnej stronie jest XIX-wieczny obraz Matki Boskiej Wileńskiej – poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który zajmuje się rozdziałem pieniędzy funduszy z NFRZK.

Wśród obrazów odnowionych dzięki pomocy SKOZK są też te, które franciszkanie ze Lwowa przywieźli do Krakowa w kwietniu 1946 r., gdy władze sowieckie doprowadziły do zamknięcia tamtejszego klasztoru, a wspólnota zakonna została repatriowana na zachód.

>>> W szkolnej ławce [MISYJNE DROGI]

Według przedstawicieli SKOZK w tej grupie jest też przynajmniej jedno dzieło o dłuższej historii wędrówek, które do Lwowa przywieziono wcześniej z Rzymu.

W ocenie specjalistów wszystkie poddawane konserwacji obrazy były w złym stanie, z uszkodzeniami płócien, ubytkami, spękaniami zaprawy i warstw malarskich. W niektórych przypadkach degradacja techniczna utrudniała ustalenie tematyki obrazów. Było tak m.in. w przypadku dzieła uważanego za przedstawienie śmierci św. Stanisława. Po oczyszczeniu okazało się, że jest ono wyobrażeniem śmierci św. Wojciecha.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze