fot. Jorg Karg/Unsplash

Kraków: setki bezdomnych i potrzebujących przychodzą do Namiotu Spotkań

Setki bezdomnych i potrzebujących przychodzą do Namiotu Spotkań na Małym Rynku w Krakowie. Obiekt stanął z okazji Światowego Dnia Ubogich, który przypadnie w niedzielę, a w archidiecezji krakowskiej obchodzony jest od początku tygodnia.

„Najważniejsi dla mnie są ludzie, którzy tu przychodzą, przynoszą swoje serce, są życzliwi. Dziękuję im za tę atmosferę” – powiedziała w piątek PAP pani Sylwia. Z kolei pan Zbigniew zwrócił uwagę na to, że Namiot daje mu możliwość ogrzania się, posilenia, napicia gorącego napoju. Co ważne – zaznaczył – miejsce daje możliwość rozmowy z innymi, którzy również są w potrzebie. Oprócz ciepłego posiłku i napoju w Namiocie Spotkań ubodzy mogą uczestniczyć w różnorodnych warsztatach (m.in. literackich, filozoficznych, pszczelarskich), posłuchać koncertów zespołów katolickich, muzyki gospel, obejrzeć spektakle i filmy.

Odwiedzający Namiot mogą skorzystać także z porad przedstawicieli NFZ, Rzecznika Praw Pacjenta, pracowników socjalnych i psychologów. W siedzibie przy ul. Smoleńsk fryzjer i kosmetyczka czekają na chętnych do udziału w wizerunkowych metamorfozach. Na pomoc medyczną potrzebujący mogą liczyć w budynku przy ul. Siennej, a stomatolog przyjmuje w klinice przy ul. Montelupich. „Jak widać, atmosfera jest gorąca. Bardzo dużo dobra się tu dzieje, ponieważ jest spotkanie człowieka z człowiekiem i myślę, że tego nie zastąpi nic” – powiedziała konferansjerka wydarzeń w Namiocie Natalia Nóżka. Jak dodała, dużym zainteresowaniem cieszą się także „metamorfozy” – z których zainteresowani, głównie panie, korzystają w budynku przy Smoleńsk.

fot. Pixabay

Na Małym Rynku Namiot Spotkań jest otwarty od środy, czynny będzie do niedzieli. Tylko w czwartek, w ciągu dwóch godzin porannych, wydano tu 450 posiłków. Światowy Dzień Ubogich (ŚDU) w Krakowie po raz drugi jest obchodzony przez tydzień. Poza Namiotem Spotkań, który jest centralnym miejscem wydarzenia, w programie krakowskiego ŚDU są rekolekcje w bazylice Mariackiej, a w kościele św. Barbary w Krakowie trwa Modlitewne Jerycho – całodobowa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji ubogich. Finał ŚDU – msza św. w bazylice Mariackiej i wspólny posiłek w Namiocie Spotkań – odbędzie się w niedzielę. Tego samego dnia składka w krakowskich kościołach zostanie przeznaczona na organizację kolejnej edycji ŚDU i na inicjatywy charytatywne w poszczególnych parafiach.

Do organizacji 2. ŚDU zapisało się prawie 300 wolontariuszy. „To są osoby, które naprawdę chcą pomagać, są tu z potrzeby serca” – powiedział koordynator wolontariuszy w Namiocie Spotkań Sławomir Szymański. Jak ocenił, ubogim i bezdomnym doskwiera samotność, a w Namiocie Spotkań mogą o niej zapomnieć. „Niejednokrotnie spotkałem osobę bezdomną i rozmawiałem z nią, i te rozmowy były dla mnie wartościowe. Spotkanie z bezdomnym to dla mnie osobiste rekolekcje” – wyznał. Światowy Dzień Ubogich w Krakowie organizuje archidiecezja. Tak jak rok temu akcję wspierają finansowo MOPS i Arcybractwo Miłosierdzia, a także sponsorzy, przy czym obowiązuje zasada „No logo”, co oznacza, że akcja nie służy reklamie

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze