Fot. cathopic.com

Kręgi biblijne – coś więcej niż czytanie Pisma Świętego

Biblię w domu posiada prawie każdy. Czyta prawie nikt. Warto, aby każdy katolik zrobił solidny rachunek sumienia z praktyki poznawania Pisma Świętego. Postanowienie poprawy mogą ułatwiać parafialne kręgi biblijne.

Instytut badawczy IMAS International w 2018 r. opublikował wyniki badań na temat czytania Biblii przez Polaków. Wynika z nich, że Biblię – przynajmniej raz w roku – czyta 19,2% z nas. Czytanie cotygodniowe praktykuje 7%, a codzienne zaledwie 3,8% Polaków. To znacznie mniej niż w USA, gdzie do czytania minimum raz na tydzień przyznaje się, według Barna Research, 35% osób.

Wiarę trudno zmierzyć

Trudno oczywiście zważyć i zmierzyć poziom wiary. To kwestia bardzo osobista i wewnętrzna, choć powinna wyrażać się zewnętrznymi praktykami. Jedną z oznak traktowania poważnie swojej wiary jest regularne zgłębianie Pisma Świętego. Poznanianie Biblii i modlenie się tekstami z niej zaczerpniętymi z pewnością służy rozwojowi naszej duchowości. Dane niestety wyraźnie pokazują, że teksty biblijne są jednak na zupełnym marginesie naszego życia. Kojarzymy fragmenty z mszy świętej, ale indywidualnie nie sięgamy po Pismo Święte – najczęściej jest ono tylko zakurzonym przedmiotem na półce.

>>> Skoro mamy słowo Boże, to po co nam Kościół? [PODKAST]

Przeszkody

Jest wiele powodów, przez które katolicy rzadko zaglądają do Biblii. Nie warto traktować tego, jak usprawiedliwienie, ale wszyscy jesteśmy jednak zagonieni i pochłonięci przez życie zawodowe i rodzinne. A żeby lektura Pisma Świętego przyniosła dobre duchowe efekty trzeba jednak chociaż minimum spokoju i wyciszenia. Tego w dzisiejszych czasach brakuje.

Inną przeszkodą jest zapewne brak dobrego rozumienia zawiłych wątków i treści, które znajdujemy w Biblii. Trzeba olbrzymiej wiedzy historycznej i teologicznej, żeby właściwie interpretować treści w niej zawarte. Bez odpowiedniego fundamentu można nieźle pobłądzić. Z pomocą przychodzą na szczęście wydania Biblii z komentarzami ekspertów czy specjalne opracowania analizujące dane fragmenty Pisma Świętego.

Biblia
fot. unsplash/priscilla-du-preez

Krąg biblijny – razem łatwiej

Duchowni często podkreślają, że kręgi biblijne to coś więcej niż samo czytanie fragmentów tekstu.

– Nasze spotkania bardzo często wiążą się z wyjaśnianiem wątpliwości dotyczących interpretacji tekstów biblijnych. Okazuje się, że niewłaściwe rozumienie konkretnych przypowieści czy opisów może bardzo negatywnie wpływać na nasz obraz Boga, a przez to całe przeżywanie wiary – mówi jeden z poznańskich proboszczów prowadzących kręgi biblijne.

Brak odpowiedniej znajomości kontekstów historycznych i kulturowych rzeczywiście może zniechęcać. Dlatego spotkania parafialne, na których wierni mają wsparcie duchownego we wspólnym czytaniu i analizowaniu Pisma Świętego jest nie do przecenienia. – Sama rzadko czytam Pismo Święte, bo jest to dla mnie po prostu technicznie trudny tekst. Szczególnie Stary Testament. Kiedy znajdę chwilę, wolę odmówić różaniec, litanię lub koronkę do Bożego Miłosierdzia. Teksty biblijne wolę analizować z merytorycznym wsparciem naszego proboszcza – mówi jedna z parafianek. – Kiedy pojawiają się jakieś wątpliwości i pytania, można je natychmiast wyjaśnić – dodaje. Pisma Świętego nie można traktować jak kroniki wydarzeń historycznych. Treści w nim zawarte mają przede wszystkim znaczenie teologiczne. Odkrywanie tego w pojedynkę jest rzeczywiście sporym wyzwaniem, a bez odpowiedniego komentarza może wręcz prowadzić na manowce.

>>> Czy Biblia mówi prawdę?

Różne metody czytania

Warto zaznaczyć, że są różne metody czytania Pisma Świętego. Czasem ważna jest nie tyle analiza tekstu w kontekście historycznym i kulturowym, ale raczej odkrywanie wartości duchowych. Bóg mówi do nas między innymi właśnie przez Biblię. Lektura konkretnych fragmentów może więc i nawet powinna prowokować nas do szukania odpowiedzi na pytanie, co przez dane wersety dzisiaj Bóg chce nam powiedzieć. Nie możemy dogmatyzować naszych wniosków i refleksji, ale z pewnością mogą być one dla nas jakąś wskazówką w przeżywaniu codzienności.

Działanie kręgów biblijnych może odgrywać bardzo ważną rolę w przeżywaniu religijności. Nie tylko pomaga w rozumieniu Pisma Świętego i ułatwia częste sięganie po jego fragmenty, ale też oczyszcza nasze rozumienie wiary i samego Boga. Często mówi się dzisiaj, że wiernych Kościoła katolickiego jest mniej, ale są za to bardziej świadomi. Spotkania biblijne z pewnością tę świadomość zwiększają.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze